ביום חמישי לפני כשבוע נורה למוות יורי פודובני מלוד עקב סכסוך על חניה באיזור התעשייה בחולון. פודובני היה שותף בעסק למארזים ברחוב הבנאי 22, בעבר הוא והשותף שלו חוו מספר מריבות עקב מקומות חניה באיזור המדובר, אך איש לא ציפה שהמריבה הקבועה תסתיים בטרגדיה. עובדים במקום מספרים השבוע שהאסון הבא באיזור שהפך לחצר האחורית של חולון, הוא רק עניין של זמן.

זירת הרצח. "הר געש שעומד להתפרץ" | צילום: יובל חן
על פי החשד, ביום חמישי לפני כשבוע וחצי, התווכח השותף של פודובני ז"ל עם שניים מעובדי האיזור על מקום חניה. פודובני נקלע לוויכוח בניסיון לסייע לשותף שלו, אז על פי החשד שלף אחד מהשניים אקדח וירה בו.

כוחות מד"א שהגיעו למקום ביצעו בו פעולות החייאה, הנשמה ועיסויים, אך בסופו של דבר נאלצו לקבוע את מותו. פודובני הותיר אחריו שלוש בנות ואישה. בני משפחתו שהגיעו ממולדובה להלווייתו ספדו לו וסיפרו כי היה כאב לשתי בנותיה של אשתו מנישואיה הקודמים וכי רק לאחרונה, לאתר כמעט 20 שנות טיפולים, הגשים את חלומו והפך לאב לתינוקת.

זמן קצר לאחר הרצח נעצרו החשודים ובית המשפט האריך את מעצרם והוציא צו איסור פרסום על כל פרטי החקירה. בינתיים מנסים עובדי איזור התעשייה לחזור לשגרה, אך מספרים כי לדעתם האירוע האלים הבא נמצא מעבר לפינה.

"לא משנה מה עושים, המקום הזה ממשיך להתנהל כמו סדום ועמורה", טוען עובד באחד העסקים הסמוכים לזירת הרצח. "יש כאן הרגשה של הר געש שעומד להתפרץ. אומרים שיש נוכחות של פיקוח ומשטרה, אבל בתכל'ס בקושי יש כאן אכיפה נגד עבירות חמורות. אני כמעט ולא רואה אנשי חוק, וכשיש, הם בעיקר עסוקים בדוחות חניה.

פודובני ז""ל | צילום מהאלבום המשפחתי

"זה נכון שאנשים חונים כמו משוגעים, אבל כשקצת מחשיך המקום הופך לשטח הפקר וזה יותר מסוכן. על רחוב מרכבה יש מכון ליווי, באורגים יש מועדון חשפניות פיראטי ובהמשך יש מועדון קלפים. אתם מפחדים מדרום תל אביב? בואו לכאן, יש הכל. גועל נפש של אווירה. שמעתי שהצליחו 'למנוע התרחבות' שלהם וזאת בדיחה. שיסגרו אותם וזהו".

בנוסף, מדווחים העובדים כי חלק מהחברות כבר נטשו את המקום עקב המצב. "הייתה כאן חברה ענקית של ייבוא שהתחילה לעבוד הרבה עם חו"ל והוחלט שהם מאריכים את שעות העבודה", אומר בעל עסק נוסף. "אבל מה לעשות שמזכירות מסרבות לצאת בלילה לרחובות כאן? הם פשוט ארזו את עצמם ועפו לעיר אחרת, ההפסד כולו של חולון כי מדובר בחברה שמייבאת ולא מייצרת. אין זיהום ואין לכלוך, אבל הם ברחו.

"ניידת אחת שעוברת לאורך הכביש לא פותרת את הבעיה, לא ביום ולא בלילה. הפתרון הכי טוב הוא עונשים חמורים וקנסות ענק. אם רוצח יידע שהוא צריך לשלם למשפחת הנרצח את כל המשכורות שלו עד גיל פנסיה, הוא יחשוב 100 פעמים לפני שהוא יורה, כי אנשים מבינים רק כשפוגעים להם בכיס. זאת גם הסיבה שלא הצליחו למגר את הזנות, כבר אין בושה לאף אחד. מי שבינתיים משלם את המחיר אלו אנחנו העובדים, מפחיד כאן".

האם הפחד מוצדק? כנראה שכן. רק לפני שנה וחצי נפצע קשה קשיש בן 70 בקטטה ברחוב הבנאי, ופונה לבית החולים עם חבלות ראש קשות כשהוא מורדם ומונשם. נראה כי גם סגירת מכוני הליווי באיזור לא תורמת לתחושת הביטחון, כיוון שהרחובות עדיין מלאים.

"על כל עסק שנסגר תמצא עוד ארבע בחורות ברחוב. הן לא הולכות לשום מקום כי הן רגילות לעבוד כאן, עם או בלי קירות", מספרת ר' שעבדה בעבר באיזור. "יש סטיגמה שבנות של מכוני ליווי לא עובדות ברחוב, אבל כשאין פרנסה הן מחפשות אותה בכל מקום. המקום הזה מפחיד וכאישה שנאתי לעבור כאן אחרי שמחשיך".

רחוב הבנאי, יממה לאחר הירי | צילום: קובי קואנקס

"האכיפה יומיומית"
ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מקיימת מידי יום ביומו פעילות מניעה ואכיפה באיזור התעשיה ואף הוקצה שוטר קהילתי אשר נמצא בקשר ישיר עם בעלי העסקים המקומיים. הפעילות הביאה בחודשים האחרונים לסגירתם של בתי בושת באיזור ומשטרת ישראל תמשיך לפעול בכל האמצעים על מנת לשמור על מרקם החיים הנורמטיבי של באי המקום".

מעיריית חולון נמסר: "במקביל לפעולות אכיפה שמתבצעות באזור התעשייה על ידי משטרת ישראל, עיריית חולון מבצעת אף היא אכיפה מאסיבית ואינטנסיבית. בכל לילה מסתובבת באזור ניידת שיטור עירוני לטיפול במקרים חריגים ולהרתעת פשיעה. במשך היום מסתובבת באזור ניידת פיקוח עירוני, שמבצעת אכיפה בנושאי חנייה אסורה.

"השלכות פסולת ועוד, ובמקרה הצורך מוזעק השיטור העירוני. יודגש, כי בתקופה האחרונה מכוני הספא באזור נסגרים האחד אחר השני וזאת כתוצאה מעבודה מאומצת ובלתי מתפשרת של המחלקה לפיקוח על הבנייה והלשכה המשפטית בעיריית חולון בשיתוף עם מרחב איילון של משטרת ישראל".