דירה מפוצלת | צילום המחשה: pixabay

שתי דירות ברחוב המעפילים בחולון הפכו בשנים האחרונות לשבע יחידות דיור, שש מהן הושכרו והניבו רווחים לבעליהם, בניגוד לחוק. 

זהו הבסיס לכתב אישום שהוגש בשנת 2014 כנגד אדם שעשה שימוש אסור בנכס ברחוב המעפילים, אשר הפך שתי יחידות דיור (המותרות ע"פ התב"ע) ללא פחות משבע יחידות דיור. באחת מהן גר ושש מהן השכיר. 

לאחר הליך משפטי ארוך, אשר במסגרתו, וכפי שצוין בפסק הדין, המשיך להשכיר את הדירות שהניבו לו הכנסה, גזר בחודש יוני השנה בית המשפט לעניינים מקומיים בחולון על הנאשם קנס בסך 50,000 שקלים בלבד, התחייבות כספית בסך 200,000 שקלים וצו התאמה לתב"ע.

הוועדה המקומית חולון לא השלימה עם גזר הדין המקל, לטעמה, והגישה ערעור לבית המשפט המחוזי על קלות העונש. הטענה המרכזית בערעור נגעה לעובדה, שבית המשפט לעניינים מקומיים לא הטיל קנס על השימוש היומי המתמשך, בעוד שהחוק מאשר הטלת קנס כזה.

הנאשם הגיש אף הוא ערעור על חומרת העונש, לטעמו, שכן סעיף ההרשעה לא אפשר ענישה בסכום זה.

השבוע קיבל בית המשפט המחוזי את הערעור של הוועדה המקומית חולון ודחה את ערעורו של הנאשם. השופטת עמיתה מרים סוקולוב הטילה על הנאשם קנס בסך 130,000 שקלים, והשאירה על כנה את ההתחייבות שלא לעבור עבירה נוספת ע"ס 200,000 שקלים, וכמובן צו התאמה לתב"ע. "מדובר בעבירות חמורות שהפכו ל"מכת מדינה" שנעברו ל ידי המשיב במשך שנים רבות", אמרה השופטת סוקולוב. 

בעיריית חולון ברכו על גזר הדין, שכן בכך משדר לדבריהם, בית המשפט מסר תקיף, לאור תיקון 116 לחוק התכנון והבניה, הקובע כי יש להטיל גם קנס יומי על העושים שימוש אסור במקרקעין.