רחוב החרצית | צילום: באדיבות התושבים

האם בית הכנסת הגדול שתוכנן לקום ברחוב החרצית בשכונת פנחס אילון (ח-300) בחולון לא יצא לדרך? בהחלטה חריגה, מאחר שהבנייה כבר החלה, החליט בית המשפט העליון על עצירת העבודות. 

המאבק סביב הקמת בית הכנסת החל בשנת 2012. אז קיבלה עיריית חולון החלטה לבנות על שטח של דונם וחצי בית כנסת שיכיל שני אולמות תפילה.

דיירי רחוב החרצית יצאו למאבק נגד הבנייה, וטענו כי המבנה יפגע באופן חמור ברחוב הצר שממילא שסובל ממצוקת חנייה. עוד טענו שלא יתכן שיקום מבנה דת כה גדול בלב שכונה חילונית. מנגד הועלתה הטענה שבשכונה קיים צורך בבית כנסת עבור מתפללי האיזור, ויש רבים שבירכו על ההחלטה. 

התושבים המתנגדים פנו לערכאות משפטיות, מקומית ומחוזית, אך לאחר שלא הצליחו לשנות את ההחלטה, בינואר 2019 החליטו לפנות לבית המשפט העליון שבימים אלה דן בנושא. בעיצומם של דיונים, הופתעו דיירי הרחוב לגלות כי בתחילת חודש ספטמבר כבר החלו עבודות בנייה במקום.

התושבים פנו לבית המשפט העליון באמצעות עו"ד דרור אשכנזי בבקשה להוציא צו ביניים שיעצור את העבודות באופן מיידי, העירייה קיבלה 17 יום להגיב, ולאחר מכן הודיע השופט שיש לעצור את העבודות באופן זמני, צעד חריג ומפתיע לאור העובדה כי לעיתים רחוקות בית המשפט עוצר עבודות בנייה שכבר החלו, וקיבלו את אישור הרשות המקומית.

"לאחר שעיינתי בטענות הצדדים החלטתי לקבל את הבקשה והטעם העיקרי לכך הוא החשש מפני התקדמות הבנייה באופן שיהיה למעשה בלתי הפיך. במסגרת בחינת מאזן הנוחות בין הצדדים, יש ממש בטענה כי דחיית הבקשה תוביל לכך שהדיון בערעור יהפוך לתאורטי, לאחר שבית הכנסת כבר יעמוד על תילו" נימק השופט את החלטתו.

מעירייה חולון נמסר: "עמדת העירייה והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תימסר לבית המשפט בהתאם למועדים שהוקצבו".