מתנדבי עמותת 'אור ירוק' יצאו לשטח. המטרה: לבחון עד כמה דעתם של הנהגים הישראלים מוסחת בזמן נהיגה. בתצפיות בדקו המתנדבים וגילו שהנהג הישראלי עסוק לא רק בכביש אלא גם בדיבור בטלפון ללא דיבורית, קריאת עיתון, אכילה, גילוח ואפילו איפור. 

מתנדבי אור ירוק בתצפית בבת ים | צילום: עמותת אור ירוק

התצפית נעשתה בשיתוף בנק דיסקונט, בין המתנדבים שביצעו את התצפיות היו גם חברי 'קבוצות הנוער של עמותת 'אור ירוק' לכבוד שניאור חשין' ומלגאי תכנית המלגות IMPACT של FIDF. נוסף על התצפית, פנו המתנדבים במהלך הפעילות לעוברים ושבים הסבירו להם על הסכנות העולות מהיסח דעת בדרכים וחילקו צמידי סיליקון עם מסרי בטיחות בדרכים.

בין המקומות בהם התקיימה הבדיקה היו גם כבישי חולון ובת ים, ולהן הממצאים:

בחולון נצפו 61 נהגים, 23% מתוכם נצפו כשהם עסוקים בדברים נוספים תוך כדי הנהיגה. 5% מביניהם היו עסוקים בנייד, 18% נוספים נצפו כשהם עושים דברים אחרים שאינם קשורים לנהיגה, ביניהם גם קריאת עיתון. 

בבת ים נצפו 60 נהגים, 28% מתוכם נצפו כשהם עוסקים בדברים אחרים תוך כדי נהיגה. 7% היו טרודים בנייד, 22% שעסקו בפעילות אחרת: התעסקות במושב האחורי, גילוח, איפור ואכילה.

צילום אילוסטרציה: shutterstock

מסקר שפרסמה לאחרונה עמותת 'אור ירוק', ובוצע באמצעות מכון הסקרים 'מאגר מוחות', עולה כי 93% מהציבור חושב שלקרוא ולכתוב הודעות בטלפון הסלולארי במהלך נהיגה זו פעולה מסוכנת במידה רבה או רבה מאוד, דבר שלא מפריע ל-47% להודות שהם עושים זאת.

מהסקר עולה עוד כי 45% מהנשאלים הודו שהם מדברים בטלפון הנייד במהלך נהיגה ללא דיבורית ו-84% הודו שהם מדברים בטלפון הנייד במהלך נהיגה עם אוזניה או בדיבורית.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "על מנת לצמצם את התופעה המסוכנת של נהגים שדעתם מוסחת בזמן נהיגה, הגיע הזמן שהמדינה תילחם בנהגים שמזלזלים ומסכנים את החיים של כולנו, חייבים להגביר את הנוכחות המשטרתית בכבישים, ועל ידי כך להגביר את ההרתעה.

"כשנהג יראה ניידת משטרה בכביש הוא לא יחזיק את הנייד ביד, לא יתגלח ולא יסיט את המבט מהדרך. אם היו מספיק ניידות משטרה, אם הייתה אכיפה משמעותית ובולטת בכבישים, אם הנהג היה חושש באמת להיתפס הפעולות האלה היו נפסקות ותאונות רבות יכלו להיחסך".