מצלמה נסתרת. shutterstock

לאור מקרי האלימות שהתגלו לאחרונה בגנים ברחבי הארץ הורים רבים מבקשים לתעד את ילדיהם  בשעות שהם רחוקים מהם. חנויות שמוכרות ציוד מעקב והאזנה מדווחות על עלייה של מאות אחוזים במכירות. עם זאת, מתברר כי לא תמיד תיעוד של ילדכם היא פעולה חוקית.

רק ביום שני השבוע פרסמנו ב"מיינט חולון", על כך שבאחד ממעונות נעמ"ת בעיר נשמעו תלונות על אלימות לכאורה של סייעת כלפי ילדים.

 "לפני כמה שנים אחותי שמה מכשיר מעקב בתיק של הילד שלה ושמעה את הגננת מדברת אליו ממש מגעיל", מספרת אם לשני ילדים מחולון. "אז חשבתי שהיא הזויה שהיא בכלל חשבה על זה, אבל אחרי כל מה שקרה במדינה שלנו זה נשמע ממש הגיוני. אולי אם ההורים מראש העין היו עושים את זה מהיום הראשון הילדים שלהם לא היו סובלים כל כך הרבה.

"לאחרונה גם אני רכשתי מכשיר הקלטה, הכנסתי אותו לתיק של הבן שלי ופשוט הפעלתי אותו לכל היום. ביולי הילדים בקייטנה והצוות חדש ולא מוכר, אז למה לא להיזהר? לצערי בגלל שהתיקים מחוץ לחדר של הילדים לא שמעו הרבה, אבל זה נותן לך אינדיקציה כי אם היו צרחות או בכי חזק המכשיר היה מקליט את זה. אני לא באמת שומעת את כל ההקלטה, קופצת מקטע לקטע ובינתיים ברוך השם לא שמעתי כלום".

גם גל כהן משכונת תל גיבורים בחולון החליט להשתמש באמצעי הקלטה על מנת לשמור על בנו: "אני אב טרי לתינוק, בקרוב חופשת הלידה של אשתי מסתיימת ואנחנו מתכוונים להביא מטפלת שתשמור על הילד בבית. מהיום הראשון היא תדע שהיא מצולמת ומוקלטת, בבית שלי הכל יהיה מתועד. זה נשמע לא נעים אבל אם יש מטפלת שזה לא מתאים לה אז כנראה שהיא לא מתאימה לנו. אני יודע שהרבה אנשים מתקינים מצלמות אבל לא טורחים לצפות בהקלטות, אבל אחרי כל מה שקרה אשתי כבר אמרה שהיא מתכננת לצפות כל יום בהקלטה, לפחות עד שהיא תרגיש בנח ותסמוך על המטפלת".

לכאורה זה נשמע כמו פתרון יעיל ופשוט. מכשירי ההקלטה והצילום לא עולים כסף רב וכיום ניתן להזמין מסין מכשירים קטנים וזולים. אך האם זה חוקי? לא בטוח.

"כל הקלטה שבה המקליט לא לוקח חלק בעצמו היא האזנת סתר ולפיכך לא חוקית", מסביר החוקר הפרטי, דרור עדוי. "אם הנחתם מכשיר הקלטה והלכתם, כל מה שהמכשיר הקליט הוא למעשה האזנת סתר. זה רלוונטי גם לבית שלכם, אסור לכם להשאיר אדם לבדו בביתכם עם מכשיר האזנה ולא לספר לו על כך. מצלמות מותר, כל עוד בעלי הבית מודעים לקיומם, אך אסור שהן יקליטו קול. בכל מקרה, אם יש חשד אני ממליץ להתייעץ עם איש מקצוע, במיוחד אם יש כוונה להשתמש בתיעוד למטרות משפט".