כיכר סטרומה. צילום: דוברות עיריית חולון

באיחור של חצי שנה, הסתיימו השיפוצים בכיכר סטרומה בחולון. בעלי העסקים מברכים: "נראה מדהים, רק נקווה שהפעם ישמרו על זה".

בתחילת חודש דצמבר 2018 החלו עבודות תשתית ופיתוח בכיכר סטרומה בחולון. העבודות כללו הטמנת מוביל ניקוז שיתמודד עם מי הגשמים, כיוון שמדובר באזור שהוצף לעיתים קרובות, ושיפוצים נוספים ובנוסף, הובטח עיצוב חדש אך בזמן שהצפי לסיום העבודות היה בחודש מאי 2019 השיפוצים התארכו ובעלי העסקים התלוננו כי העבודות שנמשכות זמן רב פוגעות בהכנסות העסקים באזור.

בעיריית חולון הסבירו כי בשל בעיות לא צפויות שבהם נתקל אגף התשתיות במהלך העבודות, הביצוע התעכב והעבודה צפויה להסתיים בסוף אוגוסט אך גם ביעד הזה לא הצליחו הפועלים לעמוד.

כיכר סטרומה. צילום: דוברות עיריית חולון

בשבוע שעבר, באיחור של חצי שנה סיים מינהל התשתיות בעיריית חולון לבצע את כלל עבודות תשתית ופיתוח בכיכר סטרומה, העבודות כללו התקנת ניקוז תת-קרקעי, התקנת מערכת תאורת רחוב עם פנסים בטכנולוגיית לד, פיתוח נופי, ריצוף בהיקף הכיכר, הצבת משטח מסוג PARKWAY וכן עבודות גינון, שכללו משטחי דשא, נטיעת עצים והשקיה. בנוסף, הותקנה במת דק, שתאפשר קיום טקסים במקום. הותקנו ספסלי עץ, כסאות בר, שולחנות משחק ומערכות ישיבה מעוצבות צבעוניות.

התוצר המוגמר הוא אסתטי, חדשני, מזמין ומוכוון לשכבות גיל שונות, שיוכלו למצוא בכיכר מקום למנוחה, לקריאה, לעבודה במחשב, למשחקים כגון שש בש ושחמט ועוד. "הוציאו לנו את הנשמה אבל אין ספק שהמקום נראה אחרת, כבר בשבועות האחרונים רואים שינוי. מכיכר ישנה זה הפך למקום חדש ונקי רק הלוואי שישמרו על זה ככה" אמר בעל עסק סמוך לכיכר שבעבר התלונן על השיפוצים.

כיכר סטרומה, שמוגדרת כאתר שימור היסטורי, תוכננה במקור בידי האדריכלית ג'ניה אוורבוך, שתכננה גם את כיכר צינה דיזנגוף בתל-אביב ובידי המהנדס זלמן ברון, במסגרת תחרות שהתקיימה בשנת 1944. היה זה אחד הפרויקטים הגדולים הראשונים שבהם עסקה מועצת העיר הראשונה של חולון לאחר איחוד חמש השכונות. האנדרטה לזכר אוניית המעפילים סטרומה, שנשאה על סיפונה מאות פליטים יהודים והוטבעה, פרי עיצובו של הפסל אנדריי רבס, הוצבה במקום בשנת 1968.