ביום חמישי לפני כשבוע וחצי נכנס אלמוני לפיצוצייה ברחוב אהרונוביץ' ואיים על העובד במקום כשברשותו כלי נשק. מסיבה לא ידועה החשוד עזב את המקום מבלי לקחת דבר ומבלי לפגוע באיש, אבל האירוע המדובר מצטרף ליותר ויותר מקרים שבהם עסקים בחולון חשופים לאיומים מצד שודדים, חלקם חמושים.

הסופר ברחוב ויצמן. גם כאן השודדים באו לבקר | צילום: קובי קואנקס
מספר ימים לפני האירוע בפיצוצייה, הגיעו שני אלמונים לסופרמרקט ברחוב שנקר, גם הם נשאו נשק וביקשו לשדוד את המקום. העובד שאייש את הקופה ושוחח עימם קם מכיסאו, ככל הנראה על מנת להרתיע אותם, והשניים נמלטו מהמקום בריצה. הסופר שייך לרשת 'סיטי מרקט', שסניף נוסף שלה ברחוב ויצמן נשדד בשבוע שעבר.

באמצע חודש מרץ נשדדה פיצרייה ברחוב דב הוז. במקרה הזה השודד עקר את הקופה ונמלט ברכב מילוט.

בשלב זה לא ידוע אם יש קשר בין המקרים וחקירת המשטרה עדיין נמשכת, אך לבעלי העסקים ברור כי למרות ההתפארות בשיטור עירוני שמגדיל את הפיקוח והנוכחות ברחובות חולון, עבריינים ממשיכים לפגוע בעסקים ולבצע פשעים דווקא באזורים הומי אדם.

"אם גנב לא ממצמץ לפני שהוא נכנס לעסק, זה בגלל שהוא יודע שאף אחד לא יעצור אותו", מספר בעל עסק ברחוב שנקר. "אני כל הזמן קורא שיש יותר פיקוח ושיש פחות פשיעה, אבל המציאות מראה אחרת.

|אמרו שאגרת הפיקוח תשפר את הביטחון בעיר, על מה הם מדברים בכלל? אם אני יכול למנות ארבעה מקרי שוד רק בשבועות האחרונים, אז כנראה שהיו עוד כמה שלא פורסמו, וכנראה לאנשים נמאס לדווח כי הם יודעים ששום דבר לא קורה".

האם נוכחות המשטרה מרתיעה? המחשה: אדווה חולי

במקרי השוד בשנקר ובאהרונוביץ' הצליחו העובדים להבריח את הגנבים, בעוד שאחרי החשוד שעקר את הקופה בפיצרייה בדב הוז פתחו העובדים במרדף עקר. לכן, אין פלא שבעלי העסקים שוקלים לקחת את החוק לידיים. "בכל מקום יש מצלמות", אומר אחד מהם. "אבל אם גנב ייפול בידיים של אחד מהעובדים כאן זה הסוף שלו, את כל העצבים שהצטברו יוציאו עליו".

ממשטרת ישראל נמסר: "בניגוד לנטען, מבצעות אין ספור פעולות למניעת המקרים. בד בבד, המשטרה חוקרת ומפענחת כל מקרה שמתרחש. בשנת 2018 חלה ירידה של 25 אחוז במקרי השוד שארעו באיזור".

מעיריית חולון נמסר: "לאחר חצי שנה של עבודת השיטור העירוני בחולון חל צמצום בעבירות של הפרעה לסדר הציבורי, ובמהלך הסיורים נמנעו לא מעט מעשי פריצה. בכל מקרה, מנהל השיטור העירוני הורה לתגבר את הסיורים במרכז העיר".