הסרת אנטנות באורט חולון | צילום: קובי קואנקס

מאבק הסרת האנטנות

ב-28 בנובמבר ואחרי למעלה מחצי שנה, המאבק שסחף אחריו עיר שלמה הגיע אל סיומו. מנוף מטעם החברות הסלולריות הגיע יום קודם לכן אל רחוב פרופסור שור, והסיר שלוש אנטנות (פאנלים) מתוך עמוד המריבה, אותה דרשו להסיר (ועדיין דורשים) הורים ומורים בבית ספר 'אורט' חולון. החלטה לגבי שאר שש האנטנות והמוט עליהם הן עומדות, התקבלה לאחרונה, ועכשיו רק נותר למצוא להם אתר חלופי.

מוניות השירות מגיעות לחולון?

בחודש ינואר 2018 התבשרנו על רפורמה גדולה שמתכנן משרד התחבורה, במסגרתה ייצא מכרז להפעלת מוניות שירות במספר מוקדים, בהם חולון, שתזכה לראשונה למערך מוניות שירות מוסדר בעיר.

מונית שירות ברחובות | צילום: אבי מועלם

במסגרת הרפורמה, ניתן יהיה לשלם במוניות השירות באמצעות הרב קו, בתעריף אחיד ומוזל. בצורה זו ניתן יהיה להחליף קווים ואמצעי תחבורה ללא תוספת תשלום. יחד עם חולון היו אמורות ליהנות מהשינוי גם ערים נוספות: אור יהודה, אילת, אלון שבות, אפרת, אריאל, בת ים, גבעת שמואל, גבעתיים, גדרה, הוד השרון, יהוד, כפר יונה, כפר קאסם, נצרת עלית, עפולה, קריית אונות, קריית גת, ראש העין, רמת השרון ורעננה.

רק שנכון לינואר 2019, הרפורמה טרם יצאה אל הדרך. 

מלכת יופי בת 6 

קירה בונדרקו בסך הכל בת שש. היא לומדת בגן חובה בבית ספר 'ניצנים' בחולון, אך בזמן שמרבית חבריה מבלים את זמנם החופשי בפארק או מול הטלוויזיה, היא לומדת לצעוד, לחייך, לנפנף בסרט עם שמלת פאר ולקוד מבלי שהכתר ייפול מראשה.

קירה בונדרקו. צילום: קובי קואנקס

בחודש יוני 2018, היא זכתה בתחרות היופי העולמית לילדות בטורקיה, הידועה בשם 'Little Miss Globe’. "אני אוהבת את הבמה", היא אמרה המלכה הצעירה עם שובה לארץ. "אבל חולמת להיות רופאת ילדים, כי תמיד יש להם מדבקות יפות והם נותנים הרגשה טובה”. 

הדרשה שעוררה סערה 

בבית ספר 'ניצנים' פועל מסלול תל"י לתרבות עברית, מסלול עצמאי לתגבור למודי היהדות ברוח פלורליסטית ובליווי התנועה הרפורמית. מדובר בכמה כיתות שנמצאות באותו מבנה ואותן מנהלת רבה רפורמית.

המחשה: עמית שאבי

בשנת 2017 נעשה ניסיון להעביר את המסלול לבתי ספר אחרים בעיר אך מנהל החינוך התקשה למצוא מקום שיסכים לקבל את המסלול הייחודי. עם זאת, משפחות שרשמו את ילדיהם למסלול הפכו כבר ממזמן לקהילה חמה ועוטפת בעיר, הם מארגנים אירועי התנדבות, פעילויות חג וקבלות שבת ברוח התנועה הרפורמית.

בחודש מאי 2018, החל משבר בקשר השברירי כאשר מנהלת המסלול, כאמור רבה רפורמית, נכנסה להרצות באחת מכיתות הלימוד הרגילות וההורים לא קיבלו את הדברים בהבנה, בלשון המעטה.

הקטל בדרכים

השנה אומנם נרשמה ירידה בנפגעים בתאונות דרכים, אולם חולון עדיין מובילה את הערים בהיפגעות בתאונות דרכים. באחת מהתאונות הכואבות ביותר שנרשמה השנה, נהרג רס"ר רוברט (רובי) במהלך תאונת דרכים, ב-11 באפריל.

רס"ר רוברט 'רובי' חזק ז"ל | צילום באדיבות המשטרה

רובי ז"ל, רכב על אופנועו הפרטי בסיום משמרת ועשה את הדרך לביתו. במהלך נסיעתו בכביש 20, סמוך לצומת הולץ אירעה התאונה, שנסיבותיה עדיין בבדיקה. הוא פונה מהזירה על ידי גורמי רפואה כשמצבו הוגדר אנוש, תוך שביצעו בו פעולות החייאה, אך הוא נפטר זמן קצר לאחר מכן.

תוכנית ח-500 אושרה

בחודש ינואר 2018 אושרה בוועדה המחוזית תכנית ח-500 שעשתה את דרכה בין המגרות ושולחן הדיון החל משנות ה-90 של המאה הקודמת. התכנית מתייחסת לשטח של 4 אלף דונם, שנמצא בין פארק פרס לאזור קניון הזהב, שהוא בעצם עתודת הקרקע האחרונה בעיר חולון.

עתודת הקרקע האחרונה | צילום: קובי קואנקס

במקום מתוכננים להיבנות 13 אלף יחידות דיור בבניינים של עד 20 קומות ושטחי משרד ומסחר. למרות זאת, הבנייה תתחיל רק בעוד מספר שנים, אולי נספר עליה בסיכום שנת 2023. 

- ומה מצפה לנו בשנת הזאת?

שנת 2018 תיזכר בעיקר בשל הבחירות הסוערות שקבעו כי מה שהיה הוא שיהיה - השועל הוותיק מוטי ששון ימשיך להוביל את חולון בחמש השנים הבאות. החל מהיום, ובמשך 2019 שיצאה אל הדרך, ששון וכמו גם תושבי חולון יזכו לראות מספר דברים חדשים שמבשלת לנו עיר הילדים.

דרך חדשה

בתום שנתיים של עבודות השבוע ייפתח כביש חדש מאזור התעשייה בחולון אל דרך השבעה (כביש 44) וממנה אל אזור התעשייה של חולון (פניות ימינה בלבד). העבודות החלו לפני כשנתיים מתוך מטרה לפתוח ציר נוסף מאזור התעשייה חולון ואליו עבור התושבים ועבור העובדים שמועסקים באזור.

במקום נפתח גם חניון לכ-280 מכוניות פרטיות ונגררים. כ-29 מיליון שקל הושקעו בפרויקט, מתוכם השתתף משרד התחבורה ב- 17,500,000 שקל. יש לציין כי החל מיום ראשון, 30.12, ועד ליום חמישי, 10.1, ייסגר לסירוגין צומת המרכבה – כביש השבעה (44) בלבד החל מהשעה 22:00 ועד לשעה 5:00 בבוקר למחרת לטובת ביצוע עבודות סלילה וצביעה.

מרכז צעירים

לאור הצלחת מרכז הצעירים 'ליעזר' ברחוב בן יהודה החליטה עיריית חולון להקים מרכז צעירים נוסף בשכונת ג'סי כהן.  המרכז החדש ייפתח במהלך 2019 ברחוב ארבע הארצות 24 ויהווה שלוחה של אליעזר. מהעירייה נמסר כי העבודות לשיפוץ המבנה ולהתאמתו לייעודו החדש יחלו בקרוב והמרכז צפוי להיפתח במחצית השנייה של שנת 2019. המרכז ייתן מענה לבני 40-18, שיוכלו לקבל בו הכוונה לתעסוקה, להשכלה, מידע בנושא כלכלת משפחות צעירות וכן הרצאות להורים צעירים. בנוסף, הוא ישמש גם כמרכז תרבות להופעות ומפגשים חברתיים.

מרכז הצעירים ליעזר | צילום: טל קירשנבאום

קולינאריה: מסעדה חדשה

לאחר שמשכה את תשומת לב הזירה הקולינארית עם מסעדות ייחודיות כמו סילו היוקרתית, גורוס המושחתת ובלנה הייחודית, זה היה רק עניין של זמן עד שחולון תתחדש במסעדת בשרים איכותית וזה בדיוק מה שעומד לקרות בחודשים הקרובים.

מסעדת 'משפחת שכטר' היא פרי שיתוף פעולה בין איש העסקים ערן שכטר לבין האחים אולי וניסים ברכה, הבעלים של סעידה בפארק וההשקעה בה מוערכת במיליון ו-700 אלף שקל. המסעדה מוקמת בימים אלו במתחם 'לה פארק' בשטח בגודל 300 מ"ר ו100 מ"ר שטח חיצוני ובליבה תותקן מעשנת ענק במשקל 2 טון שתעשן בשרים איכותיים בעצי תות.

הקונספט יהיה בסגנון ביתי וכך גם העיצוב "אנשים יגיעו כדי לאכול בשר משובח וירגישו שהם נכנסים לבית של סבתא" אומר ניסים ברכה שמביע תקווה כי המסעדה תתחיל תקופת הרצה בעוד כשלושה חודשים.