המחשה: הרצל יוסף

תושב חולון, בשנות ה־40 לחייו, ובעל עבר פלילי עשיר, נעצר על ידי שני שוטרים לאחר שסירב להזדהות בפניהם והפר מעצר בית. במהלך חקירתו בתחנת המשטרה, הוא הצליח לשבור שיאים של חוצפה בגין שלל אמירות גזעניות אותן הפנה כלפי שוטרים ממוצא אתיופי שנכחו בחדר.

המקרה המדובר אירע לפני כשלושה שבועות, במחסום משטרתי שהוצב בעיר מעט לאחר השעה תשע וחצי בלילה. הנאשם, שנדרש על ידי השוטרים להזדהות, סירב. לאחר מספר דקות, מצאו השוטרים תעודה מזהה ברכבו ולאחר בירור קצר של הפרטים עלה כי מדובר בגבר שאסור היה לו להסתובב בחוץ מאחר שהוא אמור לרצות מעצר בית, זאת בשל עבירה פלילית אחרת. במהלך בירור הפרטים צעק החשוד "שוטרים מנאייק", אמירה שלאחריה נלקח לתחנת המשטרה.

בחקירתו, סירב החשוד להירגע ואף הפנה כלפי מספר שוטרים ממוצא אתיופי כינויים בעלי אופי גזעני. על פי החשד, הגבר הסתכל עליהם ואמר: "אתם נראים כמו גחלים. באתם לארץ בזכותי ולא תגידו לי מה לעשות!". עוד הוסיף החשוד: "כשאתם אוכלים שוקולד אתם גם אוכלים את האצבעות".

כל אלה הספיקו כדי להעבירו למעצר, אך לפני כן ביקשו ממנו השוטרים להסיר את השרוך ממכנסיו והוא סירב. בשלב זה נטל אחד השוטרים מספריים וגזר את השרוך ובתגובה ספג איום: "אני אחתוך לך את הפנים כמו שחתכת לי את השרוך". בהמשך הסתכל הגבר על תגיות השם של השוטרים והבטיח להם שהוא זוכר אותם והם יטופלו בהמשך.

בעקבות התנהגות זו ושלל האמירות הדוחות, הוגש כתב אישם עשיר כנגדו הכולל איומים, התנגדות למעצר והעלבת עובד ציבור.