במסגרת מאבקה לשיפור חזות העיר החליטה עיריית חולון לבטל את אגף התברואה ולהחליף אותו באגף שפ"ע, שבין היתר יפעל לקידום נושאי איכות הסביבה ושיתוף הציבור.

עובדי התברואה, שכבר שנים טוענים כי העירייה מנסה לצמצם את האגף, הופתעו לשמוע את הבשורה והביעו חשש כי השינוי מעיד על עידן חדש בו רק עובדי קבלן יפעלו בעיר.

צילום ארכיון: קובי קואנקס
בסביבת מנכ"ל העירייה, יוסי סילמן, טוענים כי ההחלטה לבצע את השינוי המדובר נבעה מריבוי פניות של תושבים שסבלו לטענתם מבעיות חמורות בפינוי האשפה. מצד שני, כבר מספר שנים עובדי התברואה בעיריית חולון טוענים כי צמצום כוח האדם באגף פוגע בפעילותם וכי העירייה מעדיפה עובדי קבלן שכלל לא מכירים את העיר.

מבקר העירייה פרסם בעבר דו"ח חמור נגד התנהלות עובדי התברואה, על פיו הם מצהירים על שעות עבודה לא סבירות ומתנהלים מבלי לתת דין וחשבון, זאת כאשר עובדי הקבלן לפינוי אשפה מציגים הספק גדול יותר של עבודה בפחות זמן ושכר.

על כן ההחלטה לסגור את האגף לטובת שינוי כללי איננה מפתיעה. למרות זאת, את עובדי התברואה היא תפסה בהפתעה מוחלטת. "מה המשמעות עבורנו? אף אחד לא אמר לנו שום דבר, שמענו את זה דרך שמועות", אומר עובד ותיק באגף.

"קצת מוזר שהעירייה מחליטה דבר כזה בלי לעדכן את העובדים שלה ומבלי לשמוע מה דעתם. אנחנו רגילים שהעירייה מנסה לצמצם אותנו לטובת קבלנים, היום יש פחות מרבע ממספר העובדים שהיו בעבר ויש לזה השלכות".

על פי הצפי, האגף החדש יהיה ממונה גם על פינוי האשפה, הגזם ופסולת הבניין בעיר וגם על תחומים נוספים, כמו איכות הסביבה והדברה. לאחרונה נבחר מנהל לאגף החדש, שיפעל מתוך מינהל תפעול ומינהלה. ומה עושים עובדי האגף שנסגר? ממתינים בקוצר רוח לשמוע מה יעלה בגורלם.

מהעירייה נמסר: "עיריית חולון רואה חשיבות רבה בכל מה שקשור לניקיון העיר, לרבות איסוף יעיל של האשפה, הגברת המיחזור, הדברה במרחבים הציבוריים ועוד ולפיכך הוחלט להעלות את מדרג מערך התברואה לאגף עירוני – אגף שפ"ע (שיפור פני העיר).

"אין כוונה לצמצם את מערך התברואה ולהפחית במשרות אלא ההיפך הוא הנכון. רק בשבוע האחרון יצאה העירייה בגיוס של עובדי פינוי אשפה ונהגי משאיות אשפה כעובדי עירייה.

"כל הפעילות מיועדת להביא לשיפור נוסף בניקיון העיר ובאיכות הסביבה לרווחתם התושבים".