פסטיבל אשה 2017, ביוזמת ובהפקת עיריית חולון, יתקיים השנה בין התאריכים 25-22 במרץ במדיטק חולון ובבתי תושבות העיר.

בשנה זו בחרה המנהלת האמנותית של הפסטיבל, סיגל וייסבין-רוזמן, לתת ביטוי למגוון של יצירות והפקות מיוחדות המוציאות לאור אל המרחב הציבורי את מה שהושתק ונדחק - במוסיקה, בהומור וסאטירה, בכתיבה, בתנועה, בפרפורמנס,בהתרחשויות קולנועיות ותיאטרליות.

שני מופעים מחו"ל יועלו השנה בפסטיבל. המופע "בשם האם" - שירי חופש לפוסון ארדוגן - (הולנד-טורקיה) מופע בכורה, מיוחד לפסטיבל, שואב השראה מסיפורה של העיתונאית ולוחמת החופש הטורקיה פוסון ארדוגן שהקימה ״הרדיו החופשי״ Radio Özgür .
OKO ("עין" ברוסית עתיקה) מופע מברלין שיארח 3 מוסיקאיות מנקודות שונות בגלובוס: פטרה נחמטובה, בת לאם פולניה ולאב מצ'כיה המתמחה במוסיקה טורקית ומנגנת בבגלמה, אמה גרינפילד,מאנגליה (שירה, חצוצרה וגיטרה) ומוסביינון ג'אקס מסידני שבאוסטרליה (שירה וכינור). השלוש משלבות מוסיקה פוליפונית מסורתית מאיזור הים השחור (רומניה, בולגריה, אוקראינה, סרביה ועוד) ועיבודים עכשוויים שיחד יוצרים מופע מרגש וסוחף.

את הפסטיבל יפתח המופע המסקרן של אנסמבל "מרקש אקספרס" והזמרת נעה בן שושן שיארחו את ריימונד אבקסיס. במופע נשזרים שיריהן של הנשים הגדולות במוזיקה שלא הפסיקו ליצור ולהטביע את חותמן על התרבות: שירים מבית, שירים ממחזור החיים ושירים אישיים.

תשוקות. צילום: יוליה בורשטיין שחם

ההצגה "תשוקות", יצירתה של שרון בורשטיין-ביצ'צ'י, שתועלה בבכורה בפסטיבל מוציאה לאור את כל מה שמושתק בהקשר לאימהות ויצירה.

"המורדות" מופע חדש ומיוחד לפסטיבל מאת המוסיקאית ודיג'י אליוט, המוכרת גם כפוליאנה פרנק, שתבצע לחנים חדשים לאסתר ראב, עדי קיסר, פט פארקר, המשוררת היזידית-עיראקית ליילא חמו, המשוררת הבריטית-סומלית ווארסאן שייר, ופרשנויות חדשות לבילי הולידיי, איה כורם, פטי סמית', נינה סימון ואחרות.

המופע "גולסא" מביא את המוזיקה ושירת הנשים היהודית מתימן לקדמת הבמה. המוזיקה והשירה אפשרו לנשים שלרוב נישאו, בניגוד לרצונן, לגבר מבוגר מהן בשנים רבות וחיו חיים של עבדות וסבל, ליצור לעצמן מפלט בדמות עולם רוחני, יצרי ומיסטי.

ההצגה "תדגימי" בבימויה של דפנה זילברג ובהשתתפות עידית טפרסון, נעמה שפירא, אפרת ארנון ועוד – היא דרמת בית משפט תיעודית המציגה בדרך מקורית את המקרה של נערה בת 16 שנאנסה בגיל 14 על ידי ארבעה נערים ונתבקשה על ידי השופטים להדגים מה עשו לה במהלך האונס.

עוד בבכורה בפסטיבל, הקברט "חצאית, כאן קודקוד" סאטירה מוסיקלית מקורית מאת ובביצוע קרן שפט, עדי דרורי וחן לוגסי ובו הן מבצעות שירי להקות צבאיות מוכרים ושירי מורל שנוצרו על ידי חיילות וחיילים. דרך השירים ובהשתתפות הקהל, הן מבקשות להעלות שאלות על מערכות היחסים בין גברים לנשים, על מקומן של נשים במערכת הצבאית ועל כוחן של מילים ומנגינות להשפיע על התודעה ולברוא מציאות.

אירוע מיוחד, פרי שיתוף פעולה חד פעמי בין היוצרת עדילי ליברמן, ארגון יוצאי מרכז אירופה ומכון ליאו בק לחקר יהדות גרמניה - "מופעי ההיסטריה - משארקו ועד פרויד" יעסוק בחקר התופעות ההיסטריות אצל נשים בתקופה הויקטוריאנית.

בואנה. צילום: ערן תורג'מן

"בואנה" הרכב האימפרוביזציה היחיד בארץ שכולו על טהרת הנשים, יזמין את הקהל לקבוע את חוקי המשחק והשיח כאשר ייצרו מופע שלם לפי נתונים שיבחר הקהל במקום. ארבעת הקומיקאיות המנוסות יארחו את השחקניות לירית בלבן ואלמה דישי לערב שאי אפשר לדעת איך יסתיים. משתתפות: רותם וייסברג, נגה דיאנג'לי, מיכל רדלוס, טל מיכלוביץ.

עוד בפסטיבל, הזמרת והשחקנית יעל רסולי וחברי אנסמבל "פדאם" יקחו את הקהל למסע מוסיקלי תיאטרלי אל סימטאות פריז, אל הנשים בקרנות ברחוב, אל הקול והמבט של אדית פיאף ואחרות. אורחת מיוחד בערב- הפרפורמרית בשפת הסימנים גילי בית הלחמי.

הבמאית והתסריטאית סיגל אבין תנחה רב שיח תחת הכותרת "האפור אפור הזה". סיגל יצרה את סדרת סרטוני הרשת שעוררה סערה תקשורתית- "זה מטריד" על הטרדות מיניות. במפגש היא תשוחח עם השחקנים משתתפי הסרטונים: מולי שולמן, יעל שרוני, שני קליין ורותם קינן על השטחים האפורים של סוגיית הטרדה, גם בעולם התיאטרון והקולנוע.

במתחם המדיטק ובספרייה יתקיים אירוע "שוטטות" בו יתפרשו יוצרות וקבוצות מכל התחומים ויזמינו את הקהל לשוטט ביניהן, לקחת חלק במיצגים אינטראקטיביים, מוסיקה, סדנת מכונאות רכב, מיקרופון פתוח, בית מדרש, בירה, דוכנים ועוד הפתעות

גם השנה ולאור הצלחת השנים הקודמות יתקיימו לצד מופעים באולמות, מפגשים ומופעים בבתי תושבות העיר הלוקחות חלק פעיל בתכנית הפסטיבל. במסגרת אינטימית זו יפגשו יוצרות מתחומים שונים לדיאלוג ולמופע משותף בסביבה האינטימית של סלון הבית.

"פסטיבל אשה חולון 2017" 22-25.3, לפרטים מלאים ולרכישת כרטיסים: www.womanfestival.co.il , 03-5014950.