צילום: index open

בית חולים 'אסף הרופא' יפצה יולדת מהאיזור ב־131 אלף שקל, אחרי שבית המשפט קבע שהרופאים לא הסבירו לה מהי 'לידת ואקום' ובכך פגעו באוטונומיה שלה.

היולדת הגיעה עם צירים לבית החולים, אך מכיוון שהלידה התעכבה החליט הצוות הרפואי לבצע 'לידת ואקום'. לאחר הלידה התגלה כי התינוקת סובלת משיתוק בידה השמאלית.

הורי הילדה פנו לעורכי הדין דוד פייל ושיאן קוריאט ממשרד עורכי דין דוד פייל ושות', העוסק בתביעות של רשלנות רפואית. עורכי הדין הגישו בשמם תביעה נזיקית נגד בית חולים 'אסף הרופא' ונגד משרד הבריאות המפעיל אותו. 

התביעה כללה דרישה לפיצויים לילדה עקב נכות צמיתה אשר הוערכה על ידי מומחה מטעם בית המשפט בשיעור של 15 אחוז. כמו כן, דרשו עוה"ד פייל וקוריאט כי האישה תפוצה על פגיעה באוטונומיה שלה, מאחר שהצוות הרפואי ביצע בה הליך של לידת ואקום מבלי להסביר לה את משמעויותיו ואת החלופות העומדות בפניה, ומבלי לקבל ממנה הסכמה מדעת.

השופטת סיגל דומניץ סומך מבית משפט השלום בתל אביב דחתה לאחרונה את תביעת הפיצויים לילדה. לעומת זאת, היא קיבלה את הטענה כי הצוות הרפואי פגע באוטונומיה של היולדת ופסקה שעליו לפצותה ב־131 אלף שקל.

לדברי עורכי הדין פייל וקוריאט מדובר בפסק דין חשוב אשר מאשש את החובה המוטלת על הצוות הרפואי להסביר למטופלים, בפירוט ככל שניתן, מהו ההליך הרפואי שאותו הם הולכים לעבור. על הרופאים להסביר לחולים מהן החלופות העומדות בפניהם, ולקבל את הסכמתם המפורשת לביצוע ההליך הרפואי גם בנסיבות שבהן לא נפל פגם בביצוע ההליך.

לדברי עורכי הדין, פעולה ללא הסבר בנסיבות שאינן מונעות מתן הסבר כזה - מהווה פגיעה באוטונומיה של המטופל ולעתים אף עלולה להיחשב כתקיפה מבחינה משפטית.

משרד הבריאות ובית החולים בחרו שלא לערער על פסק הדין.