אל הקליניקה לבריאות האישה מגיעות נשים רבות הסובלות מכאבי אגן כרוניים המסתובבות שנים ללא מענה, רוב הנשים כבר עברו בירורים שונים וערכו בדיקות מייגעות וחלקן אף חוו אשפוזים וניתוחים דיאגנוסטיים, אך למרות זאת נשארו ללא שינו במצבם.

הכאב – אויב או ידיד?

הכאב הוא הדרך של הגוף לאותת לנו על בעיה פנימית שיש להתייחס אליה. לגוף קיימים מנגנונים  רבים לטיפול עצמי, והוא מצליח פעמים רבות להתמודד עם הבעיה, גם בלי שנהיה מודעות לכך, במקרים בהם הכאב חוזר על עצמו, מתקבע ועוצמתו עולה, הסימן הוא שהגיע הזמן להתערב.

הסיבות לכאב אגני והביטוי שלו משתנים. הכאב יכול להיות חד או עמום, קבוע או מתגבר, קשור ליחסי מין ולעומסים פיזיים או יופיע ללא כל קשר לפעולה מכנית, הוא יכול להתגבר בשעות הלילה או כתגובה לשלפוחית מלאה- כל אחת חווה כאב אחר, ממקור אחר ובעזרת תיאור מדויק שלו אפשר להגיע למקור לאבחון.

-

מהן הסיבות אפשריות והגורמים לכאבים באגן?

  • דלקות- דלקות חוזרות באזור האגן כמו דלקת בדרכי השתן, דלקות מעיים, אנדומטריוזיס ושחלות פוליציסטיות  אשר גורמות להידבקויות ברקמות האגן ובאיברי הבטן, שמובילים לכאבי אגן.
  • חבלות- חבלות באזור האגן וביניהן תאונות/נפילות על עצם הזנב, שבר או חבלה בעצמות האגן ובעצם הצולבת ואפילו רכיבה ארוכה על אופניים שאינן מותאמות יכולים  לערער את האיזון ברקמות האגן לגרום להופעת הכאבים. הכאב יכול להופיע מיד לאחר החבלה, אך לעתים הוא "יתעורר" לאחר שנים רבות, כאשר יצטרפו גורמים נוספים (כמו לידה קשה למשל) ויחמיר את המצב הקיים.
  • יציבה לקויה- יוצרת חוסר איזון ברקמות החיבור, מכיוון והאגן הינו סוג של בסיס עליו נבנה "בניין" של שאר הגוף, הפרת איזון זה תשפיעה ישירות על תפקוד האגן והאיברים שבתוכו. והכאב יכול להיות אחד מהביטויים.
  • היריון- אחת מסיבות לכאבי אגן בזמן הריון היא חוסר יציבות במפרקי האגן-סימפיזיוליזיס. הבעיה נצרת עקב השפעתו של הורמון רלקסין, אשר מופרש בטרימסטר האחרון ותפקידו להקל על פתיחת עצמות האגן בזמן הלידה.
  • הריון מתקדם– העומס/ עלייה במשקל בהריון מתקדם יוצר לחץ מכני על האיברים והרקמות בתוך חלל הבטן ובינהן: הסרעפת, שלפוחית השתן, המעיים, קרקעית האגן והמפשעות. לחץ זה יכול לגרום להופעת לכאבי אגן.
  • לידה- לאחר הלידה כאבי אגן יכולים להופיע כתוצאה מפגיעה במהלך הלידה בשרירי האגן ורקמות הסמוכות. הסיבות הנפוצות לכאבים: חתכים וצלקות פנימיות, פגיעה מכאנית בסוגרים, טחורים ופגיעה בעצם הזנב, וכמו כן גם ניתוח קיסרי יכול להוות גורם לכך.
  • גיל מעבר- בגיל הבלות, מתאפיין במחסור של בהורמון האסטרוגן, והדבר מוביל להיחלשות רקמות החיבור . הכאבים באגן יכולים להיות כתוצאה של צניחת איברים, של תפקוד לקוי שלהם, בשל כליאה של העצבים וכיוצא באלה.

ראוי לציין- חלק מהסיבות לכאבי האגן (כמו הידבקויות למשל) לא ניתן לזהות בעמצאות הדמיה או בדיקות דם. הקושי באבחון הינו הסיבה העיקרית לכך שנשים נשארות ללא מענה טיפולי הולם.

-

מודעות – הצעד הראשון לפתרון

הסיבה להסבר הרחב על כאבי האגן ועל הסיבות להיווצרותו היא הצורך להעלות את המודעות לבעיה "כאב אגן כרוני" . היעדר של אבחנה מדוייקת וטיפול במקור הבעיה גורמים לנשים בעלות כאבי אגן  כרוני לסבול פעמיים: פעם אחת בשל הכאב הפיזי ובפעם השנייה בשל התסכול הרגשי כתוצאה מחוסר הכרת הסביבה בבעיה.

נשים רבות שומעות אמירות כדוגמת: "הכול אצלך בראש, הרי בבדיקות לא נמצא דבר...". באופן חד משמעי אפשר לומר כי חיי האישה הסובלת מכאב כרוני יהיו קלים יותר בסביבה תומכת ויכולת ההתמודדות שלה תתעצם בסביבה זו. יתרה מכך יש לעודד את האישה שלא תוותר ותמשיך לחפש אבחון הולם.

-

טיפול בכאב או במחלה?

הסיבה לכך שלא נמצא מקור לכאב אינה כי הוא אינו קיים, אלא כי לא תמיד מצליחים לאסוף את כל המידע. לרוב המידע הוא כמו "פאזל" ויש לחבר אותו, בכדאי שנקבל אבחון על מקור הבעיה. מרגע שמקור הבעיה אובחן וטיפול הולם מותאם, הכאב גם הוא נעלם מן היסוד.

טיפ לסובלות מכאבי אגן כרוניים

אם גם את סובלת מכאבי אגן כרוניים, מומלץ להגיע לפגישה עם המטפל לאחר הכנת שיעורי בית.  במשך כמה שבועות נהלי יומן בו תצייני את הכאב בכל פעם שהוא מופיע ותתארי אותו. ביומן כתבי האם הכאב משתנה בסוגו ועוצמתו, באיזה מצבים הוא החמיר או הוקל ואם שינוי בתנוחה עזר, האם קור או חום הקלו עליו? צייני אם הוא מתחזק ביום או בלילה ובחני אם ישנם תסמינים נוספים בעת הופעתו. ארגון מידע זה יקל על המטפל לאבחן את הסיבה לכאב ולהציע טיפול הולם.

אינה בקר

פיזיותרפיסטית אורוגניקולוגית B.P.T

טל. 054-5107167

www.womens-health.co.il

 

התמונות אילוסטרציה מתוך:  123rf