לדעת לבקש סליחה ולדעת לסלוח זו מיומנות שלא ברור אם היא נרכשת או מולדת, אבל יש בה כוח שעובד על שני הצדדים. על מי יותר ועל מי פחות, אבל עובד. הכל טוב ויפה עד שזה מגיע לנשים.

במחלקת הסליחות של הנשים יש שתי מחלקות נפרדות - המחלקה הראשונה בה נמצאות אלו שמבקשות סליחה והמחלקה השנייה בה נמצאות אלו שלא מבקשות סליחה ולא משנה מה קרה, מי אשם ואיזו הוכחה תוצג בפניהן. אין סליחה. סימן קריאה.

איור: מיכל איסרוף


אלו שכן מבקשות סליחה, מתחלקות לשני סוגים - לכאלו שמבקשות סליחה ומתכוונות לזה: "סליחה, באמת סליחה, לא התכוונתי, אני מצטערת". בפגישה מסודרת פנים מול פנים, בווטסאפ, בסמס, במייל, במסנג'ר, במכתב עם שלושה עותקים, משלוח פרחים, בשלטי חוצות, מצטערות מעומק הלב ומעומק הכוונה, עד שההצטערות הופכת למטרד.

ולכאלו שמבקשות סליחה, אבל עם הסתייגות.

אלו מתחלקות לשני סוגים - לכאלו שאומרות "אוקיי, סליחה, אבל...", וכאן מכניסות את הצידוקים למעשה: "סליחה, לא התכוונתי, זו לא אני, לא הייתי אני", או "סליחה, לא התכוונתי להעליב אותך, אתה לא מבין איזה יום עברתי היום", או "סליחה אבל שתדע שכל זה לא היה קורה אם היית עוזר לי קצת בבית" וכו'; ולכאלו שמבקשות סליחה ומצרפות מאזן: "סליחה, אבל תזכור שגם הפעם אני ביקשתי סליחה", ועורכות טבלת אקסל ובה עמודה שבה של כל אותן הפעמים שהיא ביקשה סליחה לעומת הפעמים שהוא ביקש סליחה והיא סלחה לו.

הסולחות גם הן מתחלקות לשני סוגים: לכאלה שסולחות ושוכחות. זהו, נגמר. היה ולא יהיה עוד (נדירות ובודדות ואם מצאת אחת כזו, מיד להתחתן איתה). ולכאלה שסולחות, אבל לא שוכחות. אלו גם כן מתחלקות לשני סוגים: לכאלה שמודיעות לך שהן סלחו אבל לא שכחו - "סלחתי, אבל לא שכחתי" - כלומר כוכבית אדומה, ראה הוזהרת!!! ולכאלה שלא מודיעות לך, אבל בטעות הראשונה שתעשה הן יזכרו לך "אמנם סלחתי לך בפעם האחרונה שאמרת לי אבל שתדע לך ש...".

גם אלו מתחלקות לשני סוגים: לכאלו שבכל מריבה יזכרו את כל הפעמים שהן סלחו לך, אבל לא שכחו ולכאלה שזה מחולק אצלן לתיקיות. לכל תיקייה יש שם לאירוע, תאריך, שעה מדויקת ומי העדים שנכחו במקום שבו עשית משהו שבגינו גם הבעת את סליחתך העמוקה, אבל "לא ייתכן שבכל פעם תחזור על אותה טעות".

אלה לא מתחלקות. לכאלו יש פנקס עם נקודות ורודות ושחורות. אין צבעים אחרים. בדרך כלל הצד הוורוד ריק, ואם נכנסת לרשימה השחורה, אבוד לך, נגמר. אין צ'אנס לצאת ממנו, גם לא בעזרת טבעת יהלום, חופשה בחו"ל, טיפול פסיכולוגי או נדר שלא תדבר עם אמא שלך יותר לעולם. לא יעזור. זה לעד. גם צום של 48 שעות לא יספיק. אלוהים סלח ושכח מזמן, הן... אין צ'אנס.

כך או אחרת, לכולנו יש קצת מכל הסוגים ואף פעם אין לדעת מה יתפרץ אז תעשו לעצמכם טובה, ולא רק ביום הכיפורים, תהיו טובים.

חתימה טובה.