כל הרופאים אמרו לה שהיא לא תוכל להביא ילדים לעולם, ללא אם פונדקאית, בגלל המחלה שבה היא חולה מאז ילדות. הילה אוחיון כבר ויתרה ואז קרה לה נס - היא הרתה והיום היא חובקת ילד בן חודשיים. חלומה הגדול להפוך לאם התגשם.

אוחיון והדי, השבוע. "אני מאוהבת בו בטירוף" | צילום: קובי קואנקס
"באתי לעולם כדי להיות אמא"
אוחיון (34) מבת ים תמיד רצתה להיות אמא. למעשה, היא תמיד האמינה שזה הייעוד שלה. לכן הבשורה הקשה שאינה יכולה להיות בהריון בעצמה ממש היכתה בה כרעם ביום בהיר. "בגיל שנתיים אובחנתי כחולת אדיסון", היא מספרת. "מדובר במחלה נדירה שחולים בה בדרך כלל מבוגרים.

"ככל הנראה, היא התפרצה בעקבות איזו טראומה. הייתי אצל המטפלת ובלילה קמתי צורחת. ההורים שלי מספרים שבאותו לילה איברים מסוימים בגוף שלי, כמו הברך והרגל, החלו להתכהות. הם היו בבית חולים 'תל השומר' עד שגילו מה בדיוק יש לי".

אדיסון היא מחלה בה בלוטת יותרת הכליה (שעטופה בקליפה שיוצרת נוגדנים) אינה עובדת. "אם לך יש שפעת והיא עוברת בתוך שבוע, לי היא עוברת רק אחרי שבועיים. לאנשים רגילים מותר שחום הגוף שלהם יעלה עד 37 וחצי מעלות, לי לא. הגוף לא יכול לחסן את עצמו והסיכון גדול", מסבירה הילה. "אני לא חלילה מוגבלת בשום דבר. אני לוקחת תרופות מגיל שנתיים".

האדיסון מעולם לא עצר את אוחיון בחייה. היא סיימה תואר ראשון בפסיכולוגיה ומיד המשיכה בלימודי ניתוח התנהגות בסמינר הקיבוצים, כאשר החלום הגדול שלה הוא לעבוד יום אחד עם אוכלוסייה בעלי צרכים מיוחדים.

כשהייתה בת 33, צפתה בכתבה על גלולות למניעת הריון, שמאוד השפיעה עליה. "אני לקחתי גלולות מגיל 17, לא ידעתי שצריך לעשות הפסקה והכתבה הזו הלחיצה אותי", היא מספרת. באותה התקופה לא היה לה בן זוג, אז היא החליטה להפסיק להשתמש באמצעי מניעה וכשהמחזור לא הופיע היא החלה לפקוד את חדרי הרופאים והמומחים בניסיון להבין האם הפוריות שלה תקינה.

"הלכתי למיליון רופאים ומומחים והם החליטו שלא אוכל להיות אמא. אף אחד לא דיבר על הגלולות, הם אמרו שבגלל האדיסון השחלות שלי הותקפו".

היא עברה בדיקות רבות ובסופן נקבע חד־משמעית כי הרחם שלה הוא כשל אישה בת 60 ולכן היא לא מקבלת מחזור, כלומר שאין לה כל סיכוי להרות.

"הבנתי שהדרך היחידה בה אוכל להביא ילד היא רק בעזרת אם פונדקאית, ומאחר שאני לבד, אז גם באמצעות בנק הזרע".

מה הרגשת באותו רגע?
"לא יכולה להסביר מה זה עשה לי. באתי לעולם הזה כדי להיות אמא, אז זה עשה לי רע נפשית. סירבתי לקבל את זה. באותה תקופה הייתי מטופלת אצל רופא נשים, שהסביר לי שהסיכויים שלי להרות פוחתים והולכים ככל שהזמן חולף, אבל הוא זרם איתי. פחדתי מאוד ולא האמנתי, עשיתי את כל הבדיקות הגנטיות ואת כל ההכנות וזה עשה לי רע.

"הייתי צריכה ללכת לבנק הזרע כדי לפתוח תיק ולא הלכתי. טסתי עם חברות לאומן, לקבר של רבי נחמן מברסלב, וכשחזרתי אמרתי לעצמי שזה עושה לי כל כך רע, אז פשוט עזבתי את כל הטיפולים. אמרתי לעצמי שאם אני צריכה להיות אמא - אני פשוט אהיה".

פשוט הפסקת הכל?
"לא באתי לבדיקות, המשכתי לחיות. עם הזמן הכרתי את האבא של הילד. איך שהכרתי אותו סיפרתי לו על המחלה, והסברתי שילדים אני לא אוכל להביא ושיחליט אם זה מתאים לו. הוא אדם יותר מאמין ממני וחשב שאולי גם לו לא צריכים להיות ילדים. היינו יחד חצי שנה, בתקופה שבה המחזור שלי בא והלך, ואחרי שלושה חודשים נכנסתי להריון".

 אוחיון במהלך ההריון. "היה כמו פלא" | צילום באדיבות שרה מויאל

מתי הבנת את זה?
"הייתי בקבר של צדיק אחר, הבעל שם טוב, ביום כיפור האחרון. הרגשתי ממש ממש רע, הרגשתי שאני בן אדם חומרני וכאב לי הלב. מתי שהוא הבנתי שמה שעושה לי רע זה לא רק משהו שבנפש, אלא הריח של הקרמים ששמתי על עצמי, שזה בעצם סוג של תופעת לוואי כשאישה מתעברת. אז הבנתי שמה שקרה בעצם זה שנכנסתי להריון".

כשחזרה ארצה בן הזוג התעקש שתעשה בדיקה, "בשבת בבוקר, אכן עשיתי את הבדיקה ועוד לא סיימתי לסמן את הסטיק והוא הראה שיש הריון. אני זוכרת שצרחתי מאושר".

מה הרופאים חשבו על זה?
"כשבאתי בפעם ראשונה למרפאה אחרי קצת יותר מחצי שנה והרופא ראה אותי, הוא אמר 'וואו, הרבה זמן לא היית פה'. סיפרתי לו שאני בהריון. הוא שאל איפה עשיתי טיפולים, אז אמרתי לו שאני בהריון באופן טבעי. היה לו קשה להאמין והוא עשה לי אולטרסאונד ופשוט בכה בזמן הבדיקה".

"לא למהר לעבור טיפולים"

איך עוברים הריון עם אדיסון?
"ההריון היה ממש תקין. בנוסף, זאת לא מחלה שעוברת בגנטיקה. לפעמים הגוף משתגע במצבי סטרס, אבל בהריון הכל היה כמו פלא".
את הלידה עברה אוחיון ב'וולפסון'. "החלטתי שאני יולדת בצורה טבעית ואני מאמינה בהשגחה. היתה לי מתנה בכך שבתוך שמונה שעות הילד יצא. היתה לי גם דולה מהממת, חגית נעים".

כיום הילה חובקת ילד בן חודשיים בשם הדי - ההד לתפילותיי. "בשנייה אחת הרסו לי את החיים", היא מספרת על הבשורה שקיבלה בתחילת ההליך.

"גם אם באמת אי אפשר להביא ילדים, נשים חייבות לדעת שלא להילחץ ולהתחיל מהר־מהר טיפולים. אני מספרת את הסיפור שלי כדי שנשים שקשה להן להרות יידעו שיש תקווה. הדי הוא הדבר הכי טוב שקרה לי בחיים. אני מאוהבת בו בטירוף. בנוסף, יש לי מזל גדול שגם יש את ההורים שלי שעוזרים לי".