חננייב. "מאמינה שגם בעתיד יהיה בסדר" | צילום פרטי

"בדיקת ממוגרפיה שגרתית ותמימה גילתה את מה שלא העזתי לדמיין", מספרת השבוע יבגניה חננייב, נגנית צ'לו מחולון שאובחנה כחולה בסרטן השד. "חששתי שהקריירה שלי כנגנית צ’לו נמצאת בסכנה, אבל בזכות רופאה אחת שלא ויתרה עלי אני יכולה להרגיש אופטימית יותר והכי חשוב - יכולה להמשיך לנגן".

חודשיים לאחר האבחון עברה חננייב ניתוח להסרת הגידול. "מרבית הרופאים סברו שבנוסף להקרנות אזדקק לטיפולי כימותרפיה", היא מספרת, "אך הרופאה שלי חשבה אחרת. לטענתה הגוש שהוסר היה קטן מאוד, ולכן לא בטוח שיש צורך בטיפולי הכימותרפיה הידועים לשמצה".

כדי לאשר את ההערכה של הרופאה, חננייב נזקקה לעבור בדיקה חדשנית בשם 'ממפרינט'. מדובר בבדיקה גנומית המעריכה את הסיכון להישנות סרטן השד. הבדיקה מבצעת סריקה של 70 גנים שנמצאו קשורים ביצירת הגרורות ובהתפתחותן, והיא מאפשרת להעריך את הסיכון להופעת גרורות אחרי הוצאת הגידול הראשון בסרטן השד.

"בדיקה כזו יכולה לסייע לרופאה שלי להחליט אם אני זקוקה בכלל לכימותרפיה כטיפול משלים", אומרת חננייב. הרופאה, שהבינה כי הבדיקה הזו הכרחית, נאבקה מול קופת החולים שלא הסכימה לאשר את הבדיקה. "ולבסוף התאפשר לי לבצע אותה ללא עלות. תוצאות הבדיקה בישרו טובות - אינני זקוקה לכימותרפיה אלא רק לטיפולי הקרנות".

חננייב מספרת שלא היתה יכולה לקבל חדשות טובות יותר. "הרגשתי שההקרנות הן משהו שאני יכולה להתמודד איתן, והן באמת עוברות בשלום וללא תופעות לוואי. היום אני מצליחה לשמור על שגרת חיי, אני אופטימית והכי חשוב - אני ממשיכה לעבוד ולנגן. את תודתי אני חייבת לרופאה שלי, היא לא ויתרה גם כשכל הקולגות שלה טענו כי הבדיקה מיותרת ורצו לשלוח אותי מראש לטיפול כימותרפי. בזכותה, ובזכות שחסכה ממני את הכימותרפיה אני מאמינה שגם בעתיד הכל יהיה בסדר".

חננייב. "מאמינה שגם בעתיד יהיה בסדר" | צילום פרטי