זהרי וזלטין. לא ויתרה | צילום: פרטי, מכבי שירותי בריאות

אילנה ששון דהרי מחולון הגיעה למרפאת 'מכבי' בשכונת בן גוריון לבדיקה שגרתית. בבדיקה שביצעה מנהלת הסיעוד דורית זלטין, היא ראתה שהמטופלת לא ביצעה בדיקת 'דם סמוי', שהיא בדיקת סקר חשובה לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס.

בדיקת דם סמוי בצואה היא בדיקה לזיהוי נוכחות של דם סמוי שלא ניתן לראותו בעין. בדיקה זו משמשת לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ושל נגעים טרום־סרטניים (פוליפים). זיהוי נגעים טרום־סרטניים במעי מאפשר לכרות את הנגע בשלמותו ולמנוע את התפתחותו לכדי סרטן. גילוי סרטן המעי הגס בשלביו הראשונים מעלה באופן ניכר את סיכויי הריפוי של המחלה ומכאן החשיבות הרבה של הגילוי המוקדם.

זלטין הסבירה את חשיבות ביצוע הבדיקה והפצירה בה לבצע אותה בהקדם, אולם אילנה סירבה בתוקף. "זו לא היתה שיחה קלה. אילנה התעקשה שאין צורך לבצע את הבדיקה ושאם היה משהו חריג היא היתה יודעת, אבל לא ויתרתי לה. הסברתי שזו בדיקה פשוטה ומצילת חיים וחשוב מאוד לבצע אותה מגיל 50 ומעלה, עד שלבסוף היא הסכימה", היא מספרת.

כעבור חודש אילנה חזרה למרפאה: "כאשר היא ראתה אותי היא אמרה: 'אותך אני מחפשת, את הצלת את חיי'", מספרת זלטין. "בבדיקה התגלו חמישה פוליפים שאחד מהם סרטני. אילו לא היו מוציאים אותם בזמן, אין לדעת מה היה מצבה כיום או בעוד שנה".

ששון דהרי סיפרה כי גם רופא המשפחה שלה, ד"ר נאדל יעקב, נכנס מיד לפעולה ודאג לבצע עבורה את כל התהליך הבירוקרטי ובלבד שתלך להיבדק ולטפל בעצמה. "זה כל כך לא מובן מאליו שלצוות רפואי יהיה כל כך אכפת מהמטופלים", אומרת דהרי.

מנתוני האגודה למלחמה בסרטן, עולה כי נכון לשנת 2019 אובחנו 2,998 ישראלים עם סרטן המעי הגס וכי 1,296 מתו מהמחלה. מדינת ישראל נמצאת במקום ה־35 בתחלואה בסרטן המעי הגס מקרב 36 מדינות ה־OECD, ובמקום ה־31 בתמותה מקרב מדינות ה־OECD. גילוי מוקדם מציל חיים.