בית המרקחת 'בריאות' בחולון הצטרף לרפורמה החדשה של משרד בריאות והחל למכור קנאביס רפואי.

דולב. השתלמות שנמשכה חצי שנה | צילום פרטי

כזכור, בחולון כבר קיים בית מרקחת שמוכר קנאביס רפואי והשתתף בפיילוט שקדם לרפורמה המדוברת. כעת, לאחר שמשרד הבריאות החליט ליישם את התוכנית ולהעביר את רישיון מכירת הקנאביס הרפואי מהמגדלים לבתי המרקחת, מבקשים בעלי מקצוע נוספים לקחת חלק במהפכה, אך נראה כי לא מדובר במשימה פשוטה.

"עברתי קורס של חצי שנה וכמובן מבחן מעבר", מספרת הבעלים והרוקחת הראשית בבית המרקחת 'בריאות' שברחוב קראוזה 46, נאוה דולב. "לאחר מכן התחלנו בתהליך להכנת העסק לקליטת הקנאביס.

"נדרשנו לקבל אישורים מהמשטרה, להתקין מצלמות אבטחה וכמובן כספת נפרדת. השקענו המון כסף בתהליך הזה ולשמחתנו היום קבלנו את האישור ואנחנו יכולים להתחיל למכור".

בבית המרקחת נתן לרכוש שמן קנאביס ותפרחת, אותה אפשר לעשן, לאדות או לצרוך כטיפות מתחת ללשון. המכירה נעשת כנגד מרשם בלבד ועם הסבר מפורט, הנחיות וליווי של בית המרקחת.

"השינוי ברפורמה של משרד הבריאות הוא שרק רוקח יכול למסור את הקנאביס, וזה כבר לא נעשה דרך המגדלים עצמם. לרוקח יש את הידע והנסיון על מנת לוודא שהקנאביס נצרך בצורה נכונה, מבלי להתנגש אם תרופות אחרות שהחולה אולי לוקח וכמובן שהיום כבר מדובר בקנאביס שמטופל במפעלים מסודרים.

"המשמעות היא שמה שאת קונה היום את קונה גם מחר, בלי זנים שונים במינונים שונים וכל מיני תערובות שהמטופל לא מבין".

היתה ביקורת רבה על הרפורמה כי חולים טענו שלכל אחד מתאים זן אחר. מה דעתך על זה?

"הרפורמה מקדמת את הרגולציה, עכשיו הסם משווק כתרופה ומקבל פיקוח נכון יותר. פעם כל אחד מכר מה שהוא הצליח לגדל או לייצר, בצורה הזאת את לא יודעת בדיוק מה את לוקחת. ברגע שמדובר במוצר זהה הרופא יכול לקבוע מינון מסודר ומדוייק.

"אנשים נתלים בשם הזן שהם רגילים אליו, אבל צריך להבין שברגע שזה הופך לתרופה חייבים לדעת מה בדיוק צורכים וכמה. במפעלים יש תנאי גידול זהים וכך המוצר משתמר בדיוק אותו הדבר, אין טעויות. בנוסף, במסגרת הרפורמה נמכרים רק תפרחות מזוקקות עם חומר פעיל שטופלו באופן סטרילי, לא הצמח כולו שטופל בצורה שונה אצל כל מגדל".

בית המרקחת "בריאות" הוא  בית המרקחת הראשון הפרטי בחולון שמוכר את הקנאביס הרפואי, בלי תמיכה של רשת גדולה. "ברור שיש גם עניין כספי", אומרת דולב. "הפארמים חיסלו את ענף בתי המרקחת הפרטיים ואנחנו מקווים שהמהלך גם ישתלם.

"אבל מדובר גם בשרות לאנשים, כבר לא צריך להגיע למקום כמו אברבנל או חנות ברחוב. יש בית מרקחת מסודר ומורשה שמטפל בזה ויכול להעניק לאנשים את השרות הטוב ביותר".