באדיבות איתמר שמריק

"תראי איך הפכתי אותך לקו", זו ההודעה שכל אחת ואחת מכן יכולים לקבל ב'פייסבוק' מאיתמר שמריק (31), צייר ואמן תושב חולון. שמריק החל בפרויקט מודעות שבו הוא מצייר ללא תשלום דיוקני אנשים בקו אחד בלבד, מבלי להרים אפילו פעם אחת את העיפרון.

הפרויקט נקרא "כולנו מאותו פס ייצור" ובסופו מקווה שמריק להגיע לאלף דיוקנים של אנשים שונים. "התחלתי לצייר כבר בגיל 13 ותמיד עסקתי בזה", אומר שמריק. "אם בייצור חולצות מיוחדות ואפילו בפרויקטים שונים עם חברות גדולות, אולם יש אמירה גדולה בפרויקט הזה שאני מאמין שהוא בעל חשיבות גדולה".

"חשוב שנבין שכל האנשים מאותו פס ייצור, מכאן גם שם הפרויקט, החלפתי את המילה פס במילה קו, חלק מהרעיון בכך שאני יכול לצייר את כולם בקו אחד הוא להצביע על הדמיון בין האנשים".

נטע ברזילי בקו אחד | איור: איתמר שמריק

איך זה התחיל? "פרסמתי ב'פייסבוק' על המיזם הזה בכל מיני קבוצות, למען האמת פנו אליי דיי הרבה אנשים בזמן קצר וביקשו שאצייר אותם גם".

שמריק מסביר איך לקבל ציור, "אנשים שולחים לי בקשת חברות בפייסבוק ולאחר מכך אני בעצם לוקח את תמונת הפרופיל שלהם (בתקווה שהיא תמונת פנים) ולאחר כמה דקות שולח להם את הציור מלווה בכיתוב "תראי איך הפכתי אותך לקו".

למה בקו אחד?

"אני מאמין שדרך זה שאני מצייר בקו אחד מבלי להרים את העיפרון אני מקטין את ההבדל בין האנשים. אנשים מתמקדים יותר בשונה ופחות במשותף".

מה השאיפה?

"בגדול, להגיע לאלף ציורים שכרגע אני בערך במאתיים שלושים. לאחרונה אני מצייר סוג של אוספים מיוחדים כמו זמרים או פוליטיקאים בגישה יותר הומוריסטית או ביקורתית.

ראש הממשלה בקו אחד | איור: איתמר שמריק

"אחרי שאגיע לאלף ציורים אני מאמין שאמשיך ליצור תיקים וחולצות עם הציורים שלי ואולי אפילו אנשים יקעקעו אותם".