הזוגות בערב הנוסטלגי. חולצה כחולה ואהבה | צילום פרטי

   
בשבוע שעבר, בבית ההסתדרות בעיר, נפגשו בוגרי קן חולון מאוחד של הנוער העובד והלומד לכנס בוגרים היסטורי שבו השתתפו 300 בוגרים של הקן המיתולוגי. את הכנס ארגנו בוגרי הקן, מירב ששון ושמוליק לוי, והשתתפו בו בוגרים ובוגרות משנת 1947 ועד מדריכים צעירים בקן בהווה, ילידי 2003.

"התחושה היתה שפשוט חזרנו הביתה. הקן היה חבל הצלה לחיים שלי, זה ממש היה הבית הראשון, לא השני. פגשתי את המדריכים שלי ואת כל החניכים שהדרכתי", אמרה ששון. לוי הוסיף: "פגשתי את המדריכה הראשונה שלי בתנועה, 23 שנים עברו והתרגשתי כמו בפעולה הראשונה. האולם היה מפוצץ בילדי שנות ה־50, 60, 70 ו־80. עיניים נוצצות, צורחים מורל, נזכרים בפעולות, במגרש הכדורסל ובחג המעלות".

בתחילת הכנס נערכו איחודים מרגשים לפי שכבת גיל, בהם פגשו הבוגרים מכל שכבות הגיל את החברים והמדריכים מהעבר והחליפו חוויות נוסטלגיות. במהלך המפגשים הופתעו הבוגרים לגלות את כמות הזוגות שצמחו בקן והקימו משפחות. לכנס עצמו הגיעו שמונה זוגות נשואים שהכירו בקן, ביניהם ורד ודרור פימה, שהיו קומונרים בקן בשנת 1989.

"היום אנחנו בני 50 אך הכל התחיל כשאני הייתי בשנת שירות ודרור היה חל"תניק שיצא לשנה בקן במהלך השירות הצבאי שלו", משחזרת ורד. "הגעתי מקיבוץ איילת השחר ודרור הגיע מכפר חסידים. בהתחלה לא עפתי עליו, החל"תניקים חשבו שהש"שינים באו רק לבלות, ורק הם חדורי מוטיבציה ותנועתיים, אבל בסוף מצאנו את עצמנו באותה קומונה ואחרי חודש עברנו לאותו חדר, ומאז אנחנו יחד.

"זאת היתה תקופה מדהימה, בהתחלה התאכזבנו כי רצינו מקום עם נוער בסיכון וחולון היתה מאוד תנועתית. אז דרור החליט ללכת להביא ילדים מהברזלים של ג'סי כהן. היה חשוב לו להשפיע ולעזור למי שצריך. אלה היו ימים שבג'סי כהן היו מאוד 'כהניסטים'. החניכים אמנם לבשו חולצות כחולות של התנועה, אבל הם הרעישו בכל פעם שנשמעה המילה 'ערבי'.

הם לא ממש הבינו מה הכיוון שלהם, כי זה עמד בסתירה עם כל מה שהכירו מהבית. בסופו של דבר כל החניכים התגייסו ושמרנו איתם על קשר חם במשך שנים".

תנועת הנוער העובד והלומד פועלת בחולון מאז שנות ה־50 ואלפי ילדים התחנכו בקיניה. בתנועה כיום 95 אלף חניכים וחניכות והיא פועלת ב־650 קינים וסניפים ברחבי הארץ, בקרב נוער יהודי, ערבי ודרוזי, בעיר, בקיבוץ, במושב ובכפר. גם היום פועלת התנועה בין היתר כאיגוד המקצועי של כל בני הנוער העובדים בארץ. מארגני הטקס ביקשו להודות לרונית שוחט מעיריית חולון ויו"ר מועצת הפועלים, אלי נעים, שהעמידו לטובת הבוגרים את המבנה ואת התמיכה הטכנית ללא עלות.