גפן. עברו חודשיים אבל הכעס לא שכך | צילום: רונן פדידה

    

לפני כחודשיים קמה מחאה לבטל הופעה של יהונתן גפן בתיאטרון חולון שתתקיים ביום רביעי בשבוע הבא (ה-4 באפריל). כל זאת לאחר שהאמן והמחזאי השווה בין עהד תמימי, שהורשעה באחרונה בתקיפת חייל ובהסתה, לאנה פרנק. מאז גפן אומנם הספיק לחזור בו מההשוואה, אבל עבור מספר משפחות שכולות שפנו בנושא לראש העירייה, מוטי ששון, זה לא מספיק.

בין המוחים, נמצאת גם משפחתו של גל בסון ז"ל, תושב חולון וחייל צה"ל שנהרג בצוק איתן. המשפחות שלחו מכתב חריף לראש עירית חולון, מוטי ששון, וכיוון שהאירוע נערך בתיאטרון חולון הממוקם במבנה משותף ליד לבנים, גם יו"ר הארגון, אלי בן שם, הצטרף למאבק.

"במופע יהונתן גפן ידבר על נושאים פוליטים כפי שהוא בעצמו מצהיר בריש גלי", נכתב שם. "אין ספק שדבריו הפוליטים יהיו כמו דבריו האחרונים בראיונות בתקשורת הבעת תמיכה בין היתר במחבלים שהורשעו. הבעת תמיכה במחבלת עהד תמימי שסטרה והסיתה וקראה לרצח יהודים ולביצוע פיגועי התאבדות באוטובוסים.

"כולנו מממנים את בתי יד לבנים ברחבי הארץ ואיננו מעוניינים לממן מופע ואדם פוגעני זה. נודה לביטול המופע ולכל הפחות ביטולו בבית יד לבנים, שזה אצבע בעין של המשפחות השכולות".

"לא הגיוני לפגוע במשפחות השכולות וחללי צה"ל", אומר פעיל הימין, שי גליק מ'בצלמו - ארגון זכויות אדם יהודי', שארגן את ההתנגדות למופע. "אני קורא לראש העירייה להתעשת ולבטל את האירוע הזה בבית יד לבנים. מי שמביע תמיכה במחבלים מורשעים אין לו מקום ציבורי בכלל ובבית יד לבנים בפרט. ככל שהאירוע יתקיים נפנה מיידית לשר האוצר לשלול מימון מהמקום".

מעיריית חולון נמסר כי "עם כל האמפתיה העמוקה שרוחש ראש העיר למשפחות השכולות, הוא סבור שאין זה נכון להתערב בשיקולים אמנותיים ומקצועיים של מוסדות התרבות בעיר חולון. עיריית חולון ותיאטרון חולון משמרים ומקדמים אמנות וזמר עברי. בפסטיבל ימי זמר בחולון יופיעו אמנים בעלי דעות מגוונות וביניהם יהונתן גפן מזה ואריאל זילבר מזה. אנחנו מאמינים בחופש הביטוי כערך מרכזי בחברה דמוקרטית ומתנגדים לחרמות ולסתימת פיות".