גבי בודאר. "אנשים חיים בתחושה ש'לי זה לא יקרה'

אם גם אתם שמעתם לאחרונה על מקרה פריצה לבית בעיר, כנראה שגם שמעתם את המושג "פריצה שקטה", שכולל את המקרים בהם פותח הפורץ את מנעול הדלת ללא כל סימן הנראה לעין.

"הפריצות בזמן האחרון נהיו יותר אינטליגנטיות", מספר המנעולן שימי קדוש מ"האחים קדוש" ברחוב שנקר. "זה אומר שהרבה פריצות נעשות באמצעות שכפול פיראטי של מפתחות או על ידי כלי פריצה למיניהם.

"זה אופי הפריצות שהפכו למקובלות יותר היום. אם לפני שנה ויותר הייתי נתקל בעיקר בפריצות עם אופי אלים, כמו למשל קדיחה של צילינדר בדלת או כיפוף של הדלת עם לום או ג'ק, היום אני כמעט כבר לא נתקל בזה.

"בשנת 2017, מתוך כל מקרי הפריצה שטיפלתי בהם בעיר חולון, כולם למעט אחד היו מקרים של פריצה שקטה. מנעולנים בעיר מספרים שלמעלה מ-95 אחוזים ממקרי הפריצות בעיר חולון בשנה האחרונה הם מקרי פריצה שקטה. בכל עשרות השנים שאנו מעניקים שירות בעיר חולון לא נתקלנו במספרים כאלה".

קדוש. "כל אחד יכול לרכוש היום כלי פריצה"

קדוש מסביר כי רבים מהצילינדרים בשוק ניתן לקרוא ולשכפל את המפתח שלהם בקלות, לכל מפתח יש גובה שבעלי מקצוע ופורצים יודעים לקרוא. דבר נוסף שמקל את הפריצה הוא שמרבית המידע נמצא באינטרנט, בנוסף, בעבר כלי פריצה נמכרו למקצוענים בלבד ובמחירים גבוהים, בעוד שכיום כל אחד יכול לקנות בגרושים כלי פריצה שמתאימים כמעט לכל צילינדר.

"לאחרונה הגעתי לבית של זוג מבוגר בשכונת בן גוריון, הם יצאו ללוויה של שכן ובזמן הלוויה נכנסו להם הביתה או על ידי מפתח פיראטי או על ידי כלי פריצה. לקחו להם קצת כסף והרבה תכשיטים עם ערך סנטימנטלי מאוד גבוה. יש לציין שהיה להם גם מנעול עליון, מה שאנשים מכנים 'מנעול כספת' וגם צילינדר רגיל למטה. הצילינדר שנפרץ היה של חברה שכביכול מחייבת שכפול עם הצגת כרטיס בלבד, והנה הצילינדר נפרץ ללא כל קשר לכרטיס, וגם המנעול העליון נפרץ".

גם המנעולן גבי בודא, מחברת "גבי מנעולים" מרחוב הפלד נתקל בלא מעט מקרים דומים לאחרונה: "לפני שבועיים הגעתי לבניין שפרצו בו שלוש דירות בפריצה שקטה. פשוט פתחו את הצילינדרים, של חברה מאוד מוכרת, בלי בעיה בכלל. נגנבו שם לא מעט חפצים יקרי ערך, וגם הבלגן היה נוראי. הרבה אנשים חיים בתחושה ש 'לי זה לא יקרה' וזה לא נכון. מניסיוני, זה מגיע כמעט לכולם בסוף".

אז מה הפתרון? קדוש מספר על חלופות לצילנדר הישן "היום יש מנעולים בשוק שלא ניתנים לפריצה על ידי כלים ויש קושי רב לבצע העתקה פיראטית של המפתחות. אני מציע אותם ללקוחות שלי בכניסה לדירה, ולא אחרי עוגמת הנפש שהוא יעבור כשיפרצו לו.

"היום בחולון נבנות הרבה שכונות חדשות. תושבים משקיעים הרבה מאוד כסף בבית עצמו וכשמגיעים לשלב החלפת הצילינדר, שזה השלב האחרון לפני הכניסה לדירה, הנטייה היא לחסוך כי הצילינדר אינו מוצג לראווה כמו שנדליר בסלון. זאת טעות גדולה כי הצילינדר הוא מה שישמור על הבית ויושביו בסופו של דבר".