מארגני התכנית "לתת כתף" יוצאים השבוע במבצע גיוס מתנדבות ומתנדבים חדשים. מדובר בארגון המעניק תמיכה וסיוע למשפחות חד הוריות בחולון, שמוצף בימים אלה בקריאות לעזרה.

המתנדבת רות שלמה. על כל נתינה זוכים באין סוף קבלה

תכנית "לתת כתף" התחילה לפני שמונה שנים בפנייה של תושבת העיר, סוזי אנג'ל, שגייסה תרומה כספית עבור אוכלוסייה מוחלשת וביקשה להרים פרויקט עבור הקהילה. רשת קהילה ופנאי נרתמה לאתגר ובשיתוף המחלקה למשפחות חד הוריות ברווחה בעיריית חולון, בניהולה של שלומית דרזי, נפתחה התוכנית שמכשירה מתנדבות ומחברת בינן לבין משפחות חד הוריות שמבקשות סיוע ותמיכה, כאשר בתחילה ניהלה אותה אנג'ל וסייע ליצור את התשתית להפעלת התוכנית.

"המשפחות האלה מתמודדות עם מאבק יומיומי שלא קל להתמודד איתו לבד", מספרת מנהלת מרכז פסגות חנקין שמפעילה את התכנית, שולי לוי, "המטרה שלנו היא לסייע להם ככל האפשר, אנחנו מכשירים את המתנדבות בשישה מפגשים בהם משוחחים על ההתנדבות עצמה, הצרכים, פתירת קונפליקטים, יצירת קשר ובניית אמון.

הן נכנסות לבתים מורכים וחשוב לנו ללוות אותן ולתמוך בהן גם בזמן הפעילות. כרגע יש לנו עשרות מתנדבות אבל כל הזמן פונים אלינו עוד ועוד משפחות, לכן החלטנו לפתוח קמפיין לגיוס מתנדבים נוספים".

רכזת התוכנית, גלי ליאור מסבירה מה נדרש על מנת להתנדב בתכנית: "צריך להתחייב לשעתיים של התנדבות בשבוע ומפגש חודשי עם הרכזות בו מעכלים את כל מה שקרה ומעלים לדיון סוגיות חשובות. מתנדבת צריכה לדעת שמדובר בעיקר בתמיכה נפשית ולא חומרית, האמהות החד הוריות היום יותר ממוקדות, הן בעיקר צריכות עזרה עם הילדים ותמיכה בכל הנושא הבירוקרטיה כיוון שמשפחות חד הוריות כל הזמן מתמודדות עם הרשויות וצריכות לדרוש את הזכויות שלהן.

"אגב, כרגע יש לנו רק מתנדבות אך אם יש גברים שמעוניינים להצטרף אנחנו נשמח למצוא להם משפחות מתאימות. לשמחתי יש לנו מתנדבות וותיקות, הקשר שנוצר הוא ממש עמוק, חלקם גם מבלים את החגים יחד".

אם עדיין יש לכם ספק, המתנדבת רות שלמה מספרת כי ההתנדבות בתוכנית בעיקר סייעה לה "אני בת 64, אם לשתי בנות ופנסיונרית. לפני שנתיים וחצי רציתי להתנדב וחיברו אותי עם אישה מדהימה, עם סיפור חיים מאוד קשה. היא לא אזרחית ישראלית ולא יהודיה, הגרוש שלה ממש מתעלל בה ויש לה שני ילדים שהיא נאבקת כדי לטפל בהם.

"אמא שלה גרה בחו"ל וכך גם בתי, כך שמיד נוצר חיבור עמוק ושתינו מילאנו חלל של געגוע אחת לשנייה. היום יש בנינו קשר חם ומשפחתי, היא באה אלי לארוחות שבת וגם המשפחה שלי מאוד אוהבת אותה. כשהיה צריך רצתי איתה לכל מקום, לרווחה, למשרד הפנים ולביטוח לאומי. היום הקשר שלנו מתמקד בתמיכה נפשית, אני מרגישה שהיא בעיקר צריכה כתף להישען אליה ומקום לפרוק בו את הלב ולשתף בקשיי החיים.

"זה אומנם נשמע כמו קלישאה, אבל על כל גרם שאני מעניקה לה אני מקבלת אינסוף בחזרה, שעה של התנדבות אי אפשר לאמוד בכסף, זה לא כמו שעת עבודה שגרתית. אלו תחושות שאי אפשר לכמת במספרים כי אני מרגישה שקבלתי ממנה הרבה יותר ממה שנתתי לה".

התוכנית מגייסת מתנדבות נוספות, לקראת קורס שייפתח בחודש הקרוב. המעוניינות מוזמנות לפנות לגלי ליאור-רכזת התוכנית במייל: latetkatef10@gmail.com 
או לטלפון : 03-5590021