תושבים ברחוב צאלים בשכונת נאות רחל בחולון טוענים כי ביצוע פרויקט התחדשות (תמ"א 38) בבניין מגורים ברחוב צאלים 18 יפגע באיכות חייהם של מאות מתושבי הרחוב והאיזור ויגרום למצוקת חנייה.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר אישרה את הוצאתו לפועל של הפרויקט אחרי שהיא דנה בהתנגדויות שהגישו השכנים. במסגרת הפרויקט יוספו שלוש קומות לבניין קיים עם ארבע קומות ומספר הדירות בו יגדל מ־32 ל־56.

הבניין המדובר ממוקם במרכז מתחם מגורים צפוף מאוד, ליד רחוב קדושי קהיר, שתושביו סובלים כבר היום ממצוקה קשה מאוד של חנייה. מצוקה זו גורמת לכך שעשרות דיירים באיזור מחנים את כלי הרכב שלהם על המדרכות, מה שגורם לבעיית נגישות מבחינת הולכי הרגל.

התושבים טוענים כי הפרויקט יגרום להחרפת מצוקת החנייה ויפגע באיכות חייהם של הדייירים בבניינים הסמוכים. אחד החששות שלהם הוא שהוספת שלוש קומות לבניין תגרום לצל על הדירות הסמוכות באיזור בחלק משעות היממה.

רחוב צאלים. הדיירים חוששים | צילום: קובי קואנקס-

העבודות צפויות להתחיל בחודשים הקרובים ולהימשך עד שנת 2020. "יש הרגשה שיצאו ידי חובה בכך שדנו בהתנגדויות", אומר חיים יורם, תושב הרחוב, "בסופו של דבר נתנו לקבלן ולדיירים את מה שהם רצו, רק עם תיקונים קוסמטיים".

"לא ייתכן שיבצעו פרויקט כזה פה", הוסיף יורם. "הרבה יותר חכם, כמו שאנחנו טוענים, לשנות קו מחשבה, להרוס את כל המתחם, לבנות מחדש ולא לחזק בתמ"א 38".

חרף ההתנגדות והכעס יש גם תושבים שמבינים כי אין להם הרבה ברירה. "חייבים לעשות פה משהו", אומרת חנה מלצר. "אז יהיה פה קצת רעש אבל צריך להשקיע מאמצים בקידום פרויקטים נוספים של התחדשות כי אין ברירה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "ניתן לראות את כל הנימוקים להחלטות בגוף ההחלטה באתר האינטרנט העירוני. אין בכוונת העירייה לנהל בתקשורת הליכים סטטוטוריים בעודם באיבם".