לפני כשלושה חודשים יצאה מפעילת צהרון גן פנינה בחולון לחופשת לידה ולטענת ההורים מאז נמצא הצהרון בכאוס. תחילה עזבה הסייעת הותיקה ולמרות פניות רבות למתנ"ס נאות רחל, המפעיל את הצהרון, לא שובצו אנשי צוות חדשים וקבועים ועם הצוות המתחלף התרחשו מספר מקרים מדאיגים.

המפעילה המחליפה הראשונה שהגיעה לצהרון לא הבחינה בילד שיצא משטח הצהרון ללא הורה, היא הוחלפה אך על המפעילה השנייה הגיעה תלונה כי אחזה בחוזקה בילד ואף קיללה וגם היא עזבה. לאחר תקופה ארוכה בה התבקשו ההורים להתאזר בסבלנות, הגיעה מפעילה שלישית ונראה היה כי לראשונה מזה חודשים שקט ושלווה שוררים בצהרון, אך גם היא עזבה לאחר ששעות העבודה לא התאימו לשגרת חייה.

השיא התרחש בשבוע שעבר, כאשר מספר ילדים נכנסו לממ"ד שבצהרון ושיחקו בו ללא השגחה. בשלב מסוים כל הילדים יצאו מהממ"ד למעט ילד אחד שהדלת נסגרה עליו ולא ידוע כמה זמן שהה לבדו בחדר בזמן שהחלונות סגורים ואין בו אור.

אם שהגיעה לצהרון לאסוף את בנה שמעה את זעקותיו ומיהרה לחלץ אותו. אחת האמהות שנכחה באירוע טוענת כי בתגובה אמרו בנות הצוות כי על ההורים להעניש את הילדים ואף לקחת אותם לטיפול פסיכולוגי.

| "להעניש את הילדים ואף לקחת אותם לטיפול פסיכולוגי" | צילום:  shutterstock -

"כבר חודשים שהצהרון שלנו במצב של כאוס" סיפרה אם לילדה "אבל המקרה הזה היה השיא של השיאים. זה בקלות יכל להיגמר באסון, ילד בלחץ שמקבל התקף בכי יכול להיחנק, להפיל על עצמו חפץ או לגרום לנזק אחר.

אני אישית הייתי ממש נסערת כששמעתי על זה. לצערי, אנחנו סובלים כבר חודשים ארוכים, הילדים יוצאים לחצר בימים גשומים, לא כולם מקבלים אוכל חם, יש הרבה בעיות של אלימות והצוות אומר לנו בלי בושה שהם פשוט לא מצליחים להסתדר ולא משתלטים על הילדים. אלו ילדים בני חמש שנמצאים ביחד מהבוקר, בחיים לא התקבלו תלונות כאלו מהגננת, אז למה בצהרון הכל מתהפך?".  

 רשת קהילה ופנאי מסרה בתגובה:"קיבלנו את הפנייה ואנו רואים בחומרה רבה את המקרה, המפעילה המחליפה שהייתה בצהרון בזמן המקרה הושעתה מידית מעבודתה ותזומן לשימוע כמתחייב בחוק. בנוסף, המפעילה הקבועה תחזור מחופשת לידה ב 18.1. עד לחזרתה יעבדו מפעילה וסייעת ותהיה נוכחות מוגברת של רכזת הצהרונים במרכז, לאורך כל שעות היום בצהרון. אנו מבקשים לציין כי הרשת אינה עוברת לסדר היום במקרים כאלה הנוגדים את ערכי הרשת והם מטופלים באופן מידי על ידי כל הגורמים הנוגעים בדבר."