לפני כשנתיים הגיש תושב חולון בקשה לתביעה ייצוגית בטענה כי חברת הבת של העירייה, החברה לבילוי ובידור, מנהלת מחירון כפול עבור תושבים ועבוד חברי וועדי עובדים חזקים, וכך למעשה פוגעת בזכות לשוויון וגורמת לאפליה. לטענת האיש, הוא התקשר לקנטרי בריזה וביקש לעשות מנוי לו ולמשפחתו המונה 5 נפשות.

השאלה הראשונה שנשאל הייתה היכן הוא ואשתו עובדים, זאת כיוון שלפי עובד במקום יש "מחירים מצוינים לועדי עובדים". התושב הופתע לגלות כי אם הוא או אשתו היו עובדים בבנק פועלים, בחברת חשמל או במקומות עבודה עם ועדי עובדים גדולים וחזקים, הם היו נהנים מקרוב ל 50 אחוזי הנחה בדמי המנוי. אך כיוון שהוא ואשתו אינם עובדים באף אחד מהמקומות האלו, יהיה עליהם לשלם מחיר מלא, בסביבות 11 אלף שקל לשנה.

"על פי הדברים מדובר בפגיעה בקבוצה גדולה של תושבים ובפגיעה קשה ולא מידתית ודווקא אין מדובר בהנחה קטנה או סמלית, אלא בהנחות ענק המטיבות עם קבוצה נבחרת שאין לה שום ייחוד רלבנטי למעט קשרים, ומן הסתם בסופו של דבר מגולגלות העלויות בגין הנחות אלה על התושבים 'הרגילים' שאין גוף גדול מאחוריהם" נכתב בבקשה.

בשיחה שערכנו אז עם התושב הוא היה משוכנע בצדקת דרכו "תביעה בלי סיכוי דוחים על הסף, אבל השופטת נתת לנו הזדמנות, אז יש לי תקווה. לצערי בשלב זה לא מאפשרים לנו לראות את ההסכמים של החברה עם החברות הגדולות, כי הם טוענים שזה מידע מסחרי חסוי".

התבקש לשלם מחיר מלא | צילום: shutterstock-

אחרי שנתיים ומספר דיונים נאלץ האיש להתבדות, כאשר אתמול (2/1) בית המשפט המחוזי דחה בקשתו ופסק עליו לשלם הוצאות משפט ושכר טרחה על סך 35 אלף שקל.

בכתב ההגנה החברה טענה, כי הנחה לוועדי עובדים אינה מהווה אפליה אלא ניתנת על בסיס כמות המנויים ולא על בסיס מניע אסור כמפורט בחוק איסור הפליה, כגון מין, גזע, דת וכדומה. בנוסף, נטען, כי מדובר בתאגיד עירוני המספק שירותי רשות ולא חובה, הפועל בסביבה עסקית ותחרותית ועל כן היא רשאית להתקשר בעסקאות ולהציע הנחות על בסיס קריטריונים רלוונטיים.

כבוד השופטת צילה צפת, סגנית הנשיא, דחתה את הבקשה ואמרה "אם הרשות זכאית לגבות מחיר על שירותי רשות ולא חובה, הרי שקל וחומר תאגיד עירוני רשאי לפעול כך ומכאן נובעת גם סמכותו לפעול כגוף עסקי הרשאי להעניק הנחות לגופים כאלה או אחרים".