במהלך השבת נמנעים אנשים רבים לחלל את קדושת היום ורק במקרה חירום מפעילים חשמל או נוסעים ברכב. אך לא תמיד אדם יכול להעריך נכון שעת חירום ולעיתים עלולות לקרות טרגדיות.  מקרה דומה התרחש במוצאי שבת שעברה, כאשר זוג הורים מחולון הגיעו למרפאת מוקד חירום שברחוב ההסתדרות עם תינוקת בת חודשיים שהראתה סמני מצוקה נשימתית קיצונית.

צילום: פרטי=

הפעוטה הובהלה לחדר הטיפול הדחוף בלווי הרופא וג'די שריף המתמחה ברפואה דחופה וצוות המוקד וטופלה מיד באמצעות המכשור הרפואי שקיים במוקד: "היא הגיעה ממש אפאטית, כמעט ולא נושמת וכלל לא מגיבה" שיחזר ד"ר שריף את רגעי האימה "כבר נערכנו להחייאה ובמקביל שמנו לה משקפי חמצן, ניקינו לה הפרשות מהפה ועשינו לה עיסוי וניסינו לפתוח לה את העיניים על מנת לנסות לעורר אותה. לרגע היא באמת פתחה את העיניים אך אז היא שוב הפסיקה לנשום, בשלב זה שמנו לה מסיכה עם לחץ אוויר חיובי שדוחפת חמצן לריאות, סטרואידים ותרופה להרחבת בית החזה ורק אז היא התאוששה. ברגע שהיא הייתה יציבה הזמנו ניידת טיפול נמרץ שלקחה אותה לבית החולים לטיפול בהול".

ד"ר שריף מספר כי הסיבה שהתינוקת הגיעה במצב כל כך קשה הייתה שהוריה לא רצו לחלל את השבת: "הם כנראה לא הבינו באיזה מצב חמור היא, אם הם היו ממתינים עוד חצי שעה היה חשש שנאבד אותה. ההורים סיפרו שכבר מיום שישי בלילה היא הקיאה הרבה וכנראה דחפה את תוכן הקיבה שלה לריאות, למרות שהיא הייתה אפאטית הם המתינו לצאת השבת וזה דבר מאוד מסוכן.

דר' שריף | צילום: פרטי-

במצב כזה הם מאלצים את הצוות לתת טיפולים קשים ופולשניים, במקום טיפול קל, מהיר ובטוח. לצערי זה לא נדיר, הורים רבים מתמהמהים ולא פעם אנחנו רואים כמות גדולה של ילדים שנראים לא טוב מגיעים למוקד במוצאי שבת. הורים צריכים להבין שאם הילד לא נראה טוב או לא מגיב טוב, חייבים לקחת אותו באופן מיידי לטיפול רפואי.

אף אחד לא מכיר את הילד יותר טוב מההורה שלו ואם אתה כהורה מרגיש שמשהו לא בסדר אתה חייב לפנות לטיפול רפואי ולא להמתין שהמצב יתדרדר. המקרה הזה היה יכול להיגמר באסון נורא, ברוך ה' הילדה ניצלה, אבל בעיקר בימי החורף אסור להיות שאננים".

מוקד ביקורופא בחולון הוקם לפני כחודשיים והוא משרת את תושבי חולון ובת ים. את המוקד מאייש צוות של רופאי משפחה ילדים וטראומה וכן חדר טיפולים דחוף עם אחים ואחיות מוסמכות.