מחסור חמור בסייעות קבועות גורם לתחלופת סייעות גבוהה בגנים בחולון. ההורים מתריעים כי הסייעות הזמניות אינן מתפקדות כראוי. "העירייה יצרה קשר עם גוף חיצוני שמתמחה בגיוס עובדי חינוך, יש לחץ עצום למצוא עובדות", טוענים מנגד במינהל החינוך.

בתקופה האחרונה ביצעה העירייה מאמצים מוגברים כדי לגייס סייעות לגני הילדים בעיר. בין היתר נשכרה חברה המתמחה בגיוס כוח אדם למוסדות חינוך ונעשים מאמצים רבים כדי למצוא עובדות קבועות.

גורם במינהל החינוך מספר כי כיום קיים מחסור משמעותי בעובדות וכי בכל פעם שנוצר צורך במחליפה, הגן המדובר עלול להישאר ללא סייעות. "זה הגיע למצב שאף אחד לא מרשה לעצמו להיות בררן. כל עובדת שמוכנה להתחיל לעבוד באופן מיידי - מתקבלת", מסביר הגורם. "כיום, אם סייעת נעדרת, אז אנו נאלצים 'לגרד' לה מחליפה. אם מדובר במקרה בו ההיעדרות ממושכת, אז אנחנו בכלל בבעיה.

"היה גן שהסייעת חטפה מכה ובמשך שבוע ימים נעדרה", מגלה הגורם. "במהלך אותו שבוע היו לה ארבע מחליפות. לא נראה לי שאנשים מבינים כמה משמעותי זה עבור ילד לראות בכל בוקר פנים אחרות".

ארבע מחליפות בשבוע | המחשה: shutterstock-

לנושא יש גם היבט נוסף. הורים רבים טוענים כי המחסור החמור גורם למינהל החינוך להתפשר ולשכור סייעות חסרות כל רקע או ניסיון. לטענת ההורים, מכיוון שרובן רואות במשרה כעבודה זמנית, הן לא טורחות לקחת אחריות. "הן מאחרות, מזלזלות בעבודה, לא טורחות להכיר את הילדים ולדעת מי אלרגי ומי סובל מבעיות רגשיות", אומרת בחריפות יו"ר ועד גן העירייה בשכונת פנחס איילון. "העבודה מבחינתן היא נטו תלוש שכר והחתמת כרטיס. כמובן שאני מדברת רק על הסייעות החדשות. יש סייעות ותיקות ומקסימות, אך רובן כבר מבוגרות וכשהן ייצאו לפנסיה זה יהיה הסוף שלנו".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "מאז ומתמיד יש צורך בתגבור מתמיד של  מאגר סייעות ממלאות מקום בגנים. צורך זה גדל משמעותית עם הוספת סייעות שניות לגני הילדים לבני 4-3. חברת 'מוסדות' אכן יצאה בהודעה לגיוס עוד סייעות ולהימנע ככל שניתן ממצב שבו ייסגר גן עקב היעדרות של סייעת קבועה או ממלאת מקום. 

"לצערנו, כמות הבקשות למילוי מקום של הסייעות הקבועות היא גדולה מאוד ואנו עושים ככל שניתן כדי לצמצם את התופעה. לעיתים, מתוך אילוצים ארגוניים שונים אכן לא ניתן לשלוח בכל יום את אותה הסייעת. החשיבות לכך ידועה ונעשה מאמץ גדול כן לשבץ מילוי קבוע".