אתמול בלילה פרצה שריפה ברחוב אחד במאי בחולון. כוחות כיבוי שהגיעו למקום הצליחו להשתלט על האש, נזק רב נגרם לדירה ואדם אחד נפגע. רק לאחר שהאש כבתה התגלתה מקור השריפה.

קצין המבצעים של תחנת כיבוי חולון, רשף אבי קורדובה שחקר את השריפה גילה כי בני הבית ככל הנראה השאירו בטריית ליתיום של אופניים חשמליים בהטענה במשך שעות ארוכות וקצר במכשיר גרם לניצוץ שהתחיל את השריפה.

על פי תחקיר שנעשה במקום עולה כי אחד מדיירי הבית הטעין את הבטרייה בחדר בו ישן. בשעת לילה מאוחרת הוא הריח עשן, קם במהירות וניסה לכבות את האש בעצמו. כשהבין שלא יצליח, מיהר להעיר את אחיו, בת זוגו ובנם שישנו בחדר הסמוך.

כולם נמלטו מהבית אך האיש סובל משאית עשן וכוויות. ראש מדור בטיחות, רשף רמי מזרחי "למרות שהתרענו רבות על הנושא, כנראה שזה לא מספיק וצריך להגביר את המודעות. אנשים לא מבינים את גודל הסכנה, בעיקר כשזה קורה במהלך הלילה וקיימת סכנה שבני הבית לא יתעוררו בזמן".

צילום: כיבוי אש חולון-

המקרה המצער הוא רק חלק מתופעה רחבה וחמורה שמתרחבת בישראל בכלל ובחולון בפרט. המקרה הבולט ביותר אירע ברחובות בשנת 2012, כאשר גיא שער וחמשת ילדיו נהרגו עקב שריפה שנגרמה מהטענת מחשב נייד על מיטה.

הרשות הארצית לכבאות מדווחת על עשרות שריפות שנגרמות עקב הטענת סוללות. מתחילת השנה התרחשו 8 שריפות כאלו בחולון, 3 מתוכן בשבועיים האחרונים בלבד!.

מכבאות האש ביקשו להדגיש מספר כללי בטיחות והוראות בטעינת סוללות ליתיום המיועדות עבור אופניים, מכשירי טלפון נייד ואברבורד:

  1. אין להטעין ללא השגחה ולהימנע מהטענה בשעות הלילה
  2. הסוללות חייבות להיות בעלי תו תקן ישראלי
  3. להטעין לפי הוראות יצרן ולהימנע מטעינת יתר.
  4. חל איסור להטעין בשטח ציבורי קרי מדרגות ולובי קומתי .
  5. מומלץ להתקין גלאי עצמאי בכל חדר בדירה .
  6. מומלץ להצטייד במטפה אבקה 3 ק''ג .

בכל מקרה של שריפו מהרו להתקשר 102