עובד עירייה מפנה גזם של דקלים| צילום: אלי כהן

                 

בעוד כחודש יחול חג סוכות וכמדי שנה סוכות רבות יעוטרו על ידי ענפי עצי דקל. בערים סמוכות נוהגות העיריות לחלק את ענפי הדקל לציבור או למכור אותם במחיר סמלי, אך בחולון נראה כי המסורת לא תמשך וכי השנה לא יישארו ענפי דקל לחלוקה.

הסיבה לכך היא שבימים אלה פועלים עובדי עיריית חולון במרץ להורדת ענפי עצי הדקל, בטענה כי גיזוז הענפים מסייע למגר את 'חדקונית הדקל', חיפושית מזיקה שפוגעת בענפים ומחלישה את הגזע של העץ, דבר שעלול לסכן את הולכי הרגל במידה והוא יקרוס.

בנוסף, גיזום הענפים מסייע לשמור על הרחובות נקיים כיוון שפירות הדקל לרוב נרקבים ונופלים למדרכה.

למרות זאת, בשנים קודמות העירייה חילקה את הענפים לקראת החג או מכרה אותם במחיר מוזל של 3.5 שקל, לכן בציבור הדתי מביעים פליאה מתזמון הגיזום.

"במשך שנים העירייה מכרה את הענפים במחיר סמלי או חילקה, אבל דווקא בשנים האחרונות החליטו שזה מפריע להם לסייע להדר במצווה", טוען תושב משכונת פנחס איילון. "זה נכון שיש את חדקונית הדקל, אבל זה מזיק שנמצא בכל הדקלים בכל הארץ, רק שבערים אחרות מתאמים את הגיזומים כך שיהיו ענפים לקראת החג ואצלנו דווקא חודש לפני מורידים את כולם ומשאירים אותנו ללא פתרון. בשנה שעברה נסעתי לעיר אחרת, נראה כי גם השנה לא תהיה לי ברירה".

מעיריית חולון נמסר בתגובה:

"עיריית חולון נמנעת זה מספר שנים מגיזום דקלים, וזאת בשל הנחיות משרד החקלאות למניעת התפשטות חדקונית הדקל, שפוגעת בדקלי תמר וגורמת לקריסתם ולתמותם. יחד עם זאת, בחודש האחרון בוצעו גיזומים נקודתיים בלבד בדקלים בודדים וזאת מסיבות שונות, אולם אין מדובר בגיזום גורף של יותר מ-1,300 הדקלים שמצויים בשטחים הציבוריים בעיר. רבים בציבור עברו להשתמש בחג הסוכות בסכך קבוע ואף סוכת העיר שתוצב בימי החג ברחבת המדיטק תתאים עצמה לעידן החדש ותתכסה בסכך קבוע במקום דקלי תמר".