סייבר גירלס. צילום: יעל אבל

תכנית המצוינות לנערות בתחום הסייבר מגיעה לחולון: לאחר כשנה שבה עבדה התכנית כפיילוט, העירייה תרחיב את פעילותה בתחום הסייבר והטכנולוגיה ותפתח כיתה ראשונה של התכנית בעיר לבנות. 

בשנה הבאה עתידה להיפתח בחולון תכנית מצוינות ייחודית לנערות המתמקדת בלימודי סייבר וטכנולוגיה ומאופיינת בפדגוגיה מותאמת מגדר. התכנית תופעל על ידי המרכז לחינוך סייבר של קרן רש"י, המוביל ומפתח תכניות מצוינות בתחום הסייבר ביניהן - תכנית הסייבר הלאומית 'מגשימים'. 

סייברגילז קלאב, פותחה ומופעלת על ידי המרכז לחינוך סייבר של קרן רש"י, בשיתוף עם ארגון Startup Nation Central  ויחידת 8200. משך התכנית הוא שנתיים וחצי, הרישום מיועד לתלמידות כיתה ט'. הלימודים הם בשעות אחר הצהריים במהלך כיתות י'-י"ב.

"התכנית חושפת אותן לטכנולוגיות חדשניות מעולם הסייבר, נותנת להן כלים חשובים לפתרון בעיות, עבודת צוות וחשיבה יצירתית. כל נערה מקבלת יחס אישי וישנם גם תכני העשרה כמו סיורים בחברות הייטק ותכנים ייחודיים שפותחו עבור התכנית  ולא נלמדים במסגרות לימודיות אחרות", מסבירים שם.

סייבר גירלס. צילום: יעל אבל

כידוע, אחוז הנשים שמשרתות בתפקידי סייבר בצה"ל ושעובדות בחברות הייטק נמוך ביחס לאחוז הגברים בתחום. לפיכך, המרכז לחינוך סייבר פיתח יחידה העוסקת בתחום המגדר, חוקרת אותו, מפתחת שיטות למידה מותאמות מגדר ומובילה תכניות ופעילויות שונות המקדמות נערות בעולם הטכנולוגיה.

מנהלת התכנית, נועה שוויקי, ברכה על ההחלטה: "שיתוף הפעולה המלא של העיריות הכרחי בפרויקטים כאלה ואנו מקבלים את תמיכתם המלאה. זו זכות לראות איך הנערות צומחות בתכנית, מקבלות ביטחון ומראות לעצמן ולכל הסובבים אותן כי המקום של הנערות הוא גם בסייבר כמו בהרבה מקומות אחרים".

במרכז לחינוך סייבר הסבירו: "ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, ישראל זקוקה ליותר ויותר אנשי אבטחת מידע, אנשי סייבר שיוכלו להגן עליה בעולם הטכנולוגי הן ברמת הפרט והן ברמה המדינית. בוגרות התכנית מקבלות הזדמנות להתמיין ליחידות הטכנולוגיות הנבחרות".