כל מי שמכיר את טובה תמם מחולון יודע שכל מה שצריך כדי לפנק אותה הוא להביא לה בקבוק בושם. אלא שאין ממש טעם להתעכב על הניחוח,משום שהיא אוספת להנאתה את  בקבוקי בושם על פי צורתם והאוסף הייחודי שלה כולל למעלה מ-2,000 בקבוקי בשמים. "יום אחד יבנו מוזיאון על שמי עם כל הבקבוקים שלי", היא אומרת בחיוך.

טובה תמם והבקבוקים | צילום: קובי קואנקס

תמם (71) המתגוררת בשכונת נווה ארזים בחולון מעידה על עצמה כי כבר מגיל צעיר אהבה לאסוף דברים. "כילדה אספתי עלים, נרות וכל מיני דברים, תמיד אהבתי אוספים ולא שינה לי של מה הם. עם הגיל התחלתי לאסוף כלי מטבח ישנים, פתיליות וחנוכיות, אבל האוסף הכי משמעותי שלי הוא של בקבוקי בשמים".

התחביב הייחודי החל בשנות ה-90 כשבבתי המרקחת עדיין נמכרו תרופות בבקבוקי זכוכית בצבעי כחול, חום וירוק, "מאוד אהבתי אותם ומשם זה המשיך לבקבוקי בשמים כיוון שהם הבקבוקים הכי מיוחדים שיש. את כולם אני מאחסנת בבית, יש לי וויטרינות ואני נהנית להתבונן בהם".

מאיפה את משיגה בקבוקים?

"ילדיי תמיד יודעים שכשהם רואים בקבוק מיוחד הם חייבים להביא לי אותו. גם שכנים וחברים מביאים לי ובכלל כל מי שרוצה לשמח אותי מביא לי בקבוק וכל מי שרואה את האוסף מיד אומר שיש לו בקבוק מיוחד להביא לי. כבר קרו מקרים שקבלתי את אותו בקבוק פעמיים, אז אני מעניקה אותו במתנה למישהו אחר. לפעמים אני גם מקבלת בקבוקים ממש גדולים ששימשו לצילומי פרסומת או תצוגה. אל תשאלי אותי איזה בקבוק אני הכי אוהבת כי כולם מיוחדים בשבילי, אולי יש לי חיבה מיוחדת לבקבוקים בצורת נעל כי זה מהמם בעיניי".

כחובבת אוספים תמם ממשיכה במקביל לאסוף גם כלי בית ישנים, "עד היום יש לי את כלי המטבח של אמי. כשהיא עלתה מתימן אמרו לה לזרוק הכל אחרת המטוס ייפול מהמשקל, אז לצערי היא לא הביאה כלום משם, אבל את הפתיליות ששימשו אותה בשנות ה-50 אני שומרת עד היום.

"כל כלי מטבח ישן מרגש אותי, החלום שלי הוא להשיג מגהץ על גחלים כמו של פעם. חמי היה חייט והיה לו מגהץ כזה אך לצערי אני לא מוצאת אותו. בשוק הפשפשים ביקשו עליו 500 שקל, זה נשמע לי מוגזם אז אני ממשיכה לחפש".

תמם אם לשלושה וסבתא לשמונה, וקשה שלא לתהות מי ירש את האוסף המכובד אחרי מאה ועשרים. "הילדים שלי תמיד אומרים בצחוק שכשאני לא אהיה בעולם הזה הם יביאו משאית ויזרקו הכל, אבל כבר אמרתי להם שהצוואה שלי היא להקים מוזיאון עם כל האוספים שלי ולקרוא לו על שמי, אז יש להם חתיכת פרויקט".