סיירת ההורים של חולון (צילום: עיריית חולון) 

סיירת ההורים של חולון חוגגת עשור להיווסדה ומחפשת את ותיקי הסיירת שיצטרפו לחגיגה. הסיירת, שמהווה חלק מתוכניות המטה העירוני למניעת אלימות, סמים ואלכוהול, בשיתוף רשת קהילה ופנאי, פועלת במשך כל השנה בימי חמישי בלילה, בקבוצות בנות כחמישה עד שישה משתתפים, כאשר כל הורה מתנדב פעם בחודש.

חברי הסיירת מסיירים ברחבי העיר, מסייעים בצמצום אירועי האלימות ומצבי הסיכון ומגבירים את תחושת הביטחון בקרב בני הנוער, על ידי מתן מענה ראשוני והפנייה להמשך טיפול של גורמי מקצוע בעיר, במידת הצורך. רכז הסיירת, דוד גפרי, מתנדב בה כבר 6 שנים ונראה כי כל קיץ הוא זוכה להפתעה חדשה "שנה שעברה בחודש יולי המשמרות היו מאוד אינטנסיביות, השנה היה הרבה יותר רגוע, אני לא יודע למה אבל מניסיון באוגוסט יותר לחוץ".

כיצד עוברות המשמרות? "אנחנו מתחילים את המשמרת בבניין העירייה, יוצאים לאזורי בילוי ומקומות בעלי סיכון גבוה כמו גן הרצל, פילבוקס, גן פרס, שכונת ג'סי כהן וגני סיפור שלא מוקפים בבניינים כמו גן הכינה נחמה. אנחנו תמיד שומרים על ערנות ומביטים סביבו. אם אני רואה נערה מאוד צעירה וגבר מבוגר זה מיד מדליק לי נורה אדומה, אם אני רואה חבורת ילדים קטנים מסתובבים עם בני נוער מבוגרים מהם אני יודע שיש כאן סיכון. אם הם מעשנים או שותים אנחנו מנסים להבין את הסיטואציה".

"כמובן שבמצב של חשש לפלילי המקרה עובר לטיפול המשטרה אבל במשמרת שגרתית יש לנו פורום לילה בוואטסאפ ומתייעצים שם. בקבוצה הזאת חברים כל הגורמים הרלוונטיים, סיירת הורים, משקים של המשטרה, מתנדבי עלם, עובדים של קידום נוער, מתנסים, הפיקוח העירוני והשיטור העירוני. אנחנו מציפים שם נושאים ותמיד יש מענה. לאחרונה היה לנו מקרה של שני נערים שיכורים, כשראינו אותם אחד ניסה לטפל בשני אבל כשהאמבולנס הגיע הסתבר שהמטפל היה במצב הרבה יותר קשה, במקרים כאלו אני שמח שאנחנו יכולים לתת מענה מהיר בשטח. למרות שאני בעצמי הורה המקרים האלו לא מבהילים אותי, אנחנו שומרים על רוגע ויודעים כיצד להתמודד עם המצבים האלו".

מתנדבי הסיירת מקבלים הכשרה מקדימה, במסגרתה נלמדים מגוון נושאים שקשורים לגיל ההתבגרות והם מחויבים בשמירת סודיות המידע שהם נחשפים אליו ובשמירת פרטיותם של בני הנוער. בימים אלו הסיירת מגייסת מתנדבים נוספים "לאורך השנים נוכחנו לדעת כי נוכחות הורי הסיירת יוצרת שיח נעים וחיוני עם בני הנוער, ששמחים לפגוש בשעת לילה הורים מעורבים ואכפתיים ומעריכים את פעילות הסיירת" אומרת עו"ס סמדר בן אהרון, עוזרת ראש עיריית חולון בתחום מניעת אלימות, סמים ואלכוהול.

מעוניינים להתנדב? צרו קשר: Sayeret.ho@holonnet.org.il