באחרונה סיימו סמל ק' וסמל א' את קורס 'צוללן' ומתכוננים לשירות בשייטת 7, שהיא 'שייטת צוללת' בה סמל ק' שובץ בתפקיד גילוי, ניווט וקשר וסמל א' שובץ בתפקיד נשק.

סמל ק' | צילום: דובר צה"ל

השנים הכירו כבר בתיכון "קציר" בחולון, יחד הצטרפו לקורס כושר קרבי ומפקדי צופים, ויחד חלמו על שרות משמעותי בחיל הים.

לסמל ק' יש בן משפחה בתפקיד קצין בכיר בחיל הים, ולסמל א' אח תאום שמשרת בחיל הים כחשמלאי חוף, אך שני החברים הטובים כיוונו לשייטת 13.

"חלמנו להגיע לשם אבל אחרי הגיבוש לסיירות שלחו אותנו לשייטת 7 ומבחינתנו זה היה מעולה כי העיקר שנכנסנו לחיל הים ולקורס מורכב וחשוב", מספר סמל א'.

קורס צוללנים הוא קורס אינטנסיבי המורכב משני שלבים ואורך כשנה וחודשיים, השלב הראשון הוא הבסיסי והשני ייעודי.

תחילה עובדים על חוסן אישי, עבודת צוות, עמידה בלחצים וערכי הצוללן. בשלב הזה החיילים החדשים עדיין על היבשה אך מתרגלים ניתוק מוחלט מהעולם החיצון - ללא טלפונים, טלוויזיות ומעט מאוד ביקורים בבית.

"כל מה שיש לך זה את החברים בקורס, למדנו לסמוך אחד על השני, הפכנו למשפחה מאוד מגובשת שחיה בפתיחות טוטאלית", מספר סמל א'.

סמל א' | צילום: דובר צה"ל

בשלב השני הם מחולקים למגמות ומתחילים את ההכשרה בתפקיד אליו הם מיועדים בצוללת, ומבלים שעות רבות בצוללת ובהפלגות. "כל הזמן הזה אתה בקושי מחובר לעולם שמחוץ לקורס, אתה שומע על טרנד חדש ועד שאתה יוצא מהצוללת זה כבר חדשות ישנות".

גם השרות בתוך בים דרש מהשניים תקופת הסתגלות משמעותית. "זה מוזר להיות בצוללת הרבה זמן, להיות במים ולא ביבשה אבל מתרגלים לזה עם הזמן וגם האימונים עוזרים", אומר סמל א' ומסכם: "בשייטת אנחנו מדברים כמה שפחות על השרות, גם עם אחי התאום אני אל משתף מידע. אנחנו ממש מתרגשים להתחיל את השרות בצוללת וכרגע זה מה שעומד לנגד ענינו".