שי פלד | צילום: פרטי

לשי פלד (42) מחולון יש תחביב מיוחד במינו: הוא אוסף, בונה ומתקן משחקי מחשב ישנים, קונסולות משחק וערכות מולטימדיה נוסטלגיות שכל ילד שגדל בשנות ה-80 וה-90 מכיר.

את התחביב הייחודי הזה הוא הפך למערך התנדבות במסגרתו הוא מתקן משחקים, מחבר חלקי מחשב ומעניק אותם למי שצריך.

"את הידע בתיקון וחיבור חלקים רכשתי עם השנים", מסביר פלד שעד לאחרונה עבד במייקרוסופט. "כמו כל ילד אהבתי לשחק במשחקי מחשב, אך בניגוד לאחרים אני מעולם לא הפסקתי ואני ממשיך ליהנות מהם כמו ילד.

"היום אני אוסף משחקים מכל הארץ ומכל העולם, כל מי שמכיר אותי מעדכן אותי ברגע שפריט מעניין צץ. את הציוד שאני תורם אני בדרך כלל משיג מאנשים שהמכשירים שלהם התקלקלו וזה לא בהכרח משחקים ישנים.

המשחקים חוזרים מהעבר | צילום: פרטי

"זה יכול להיות משחק מחשב, מסך או כונן שכבר לא בשימוש. אני מחבר אותם למחשב פעיל או משחק כיפי ותורם למי שצריך. לאחרונה פנה אלי בית אבות מנתניה, העברתי להם מחשב לצוות ומחשב לקשישים. כשהצעתי גם פלייסטיישן הם לא הבינו מה המטרה, אבל הסברתי להם שכל נכד שמגיע עם הוריו לבקר את סבא וסבתא יהיה הרבה יותר סבלני ומאיר פנים אם ידע שממתין לו משחק מחשב".

פלד מוסיף כי רק השבוע קיבל הודעה מחממת לב מאישה ערירית: "שלחתי לה מחשב עם תוכנות לכבוד יום ההולדת שלה. יש אנשים שאין להם הרבה בחיים והדברים האלו מעשירים את היום שלהם. כמובן שלפעמים אני זקוק לעזרה, לאחרונה קבלתי תרומה של 30 מחשבים חדשים מחברה גדולה ויחד עם כמה חברים טובים העברתי אותם לבית ספר במגדל העמק".

בין היתר, מעביר פלד הרצאות על משחקי מחשב נוסטלגיים. "אני מסביר את המקור של המשחקים, כיצד פאקמן נוצר? (הממציא ביקש לפנות לקהל נשי ויצא מנקודת הנחה שנשים אוהבות להתעסק באוכל כי הן תמיד במטבח. כצפוי, נשים שנאו את המשחק ואת הממציא); למה למריו יש שפם וכובע? (כשהיפניים הגיעו לארה"ב למכור את המשחק קיבל את פניהם נציג מכירות בשם מריו שחבש כובע ואת פניו עיטר שפם, היפנים החליטו לאמץ את הלוק);  וכיצד באמצעות תוכנות שקיימות ברשת וקצת מאמץ כל אחד יכול לבנות בבית משחק של פעם, כולל המארז והשלטים".

תרומה מיוחדת | צילום: פרטי

איזה משחק עדיין לא השגת?

"מחשב אפל IIC וכל משחק נוסטלגי אחר. אשתי תמיד אומרת לי שאני חייב להפסיק לאסוף, אבל רק לאחרונה היא חזרה מחו"ל עם מלא דברים מיוחדים עבורי. המשחקים זה לא רק תוכנה או מכשיר, אלא גם הקופסה והמארז חשובים. לכן אם יש משחק שאני אוהב אני מכין לו את כל המארז, מתעסק בנגרות, צביעה וכל מה שצריך.

"רק לאחרונה שכרו את הציוד שלי לפרסומת של מילקי, זה הכיף שלי ואני ממליץ לכולם להצטרף אלי, גם דרך הסדנאות וגם דרך התנדבות. יש לכם משחק מחשב ישן או חלקי מחשב שלא בשימוש? אשמח לבוא לאסוף אותם ולמצוא להם בית טוב למי שצריך".

רוצים לתרום ציוד ומשחקי מחשב? כנסו לדף הפייסבוק של שי פלד: סמשין ארקייד - רטרו גיימינג.