ציון אולאי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

לפני 20 שנה פרש ציון אולאי (70) לגמלאות מעבודתו בחברת מתכות והחל לשמש בהתנדבות כגבאי בית הכנסת בבית האבות 'משען' בחולון. במהלך השנים הצליח לגייס תרומות לשיפוץ המקום והפך אותו למרכז שוקק חיים ושמח שבו נהגו לבקר בקביעות דיירי בית האבות.

אחת מההחלטות המשמעותיות שקיבל אולאי היה לצמצם את מכירת הכיסאות והתפילות בבית הכנסת, במטרה שכסף לא ישפיע על התנהלות המתפללים. לפני מספר שנים הורישה לו דיירת במשען אלפי שקלים כהוקרה על שליווה אותה בשנותיה האחרונות, אך גם הסכום הזה עבר לטובת שיפוץ בית הכנסת. אולאי גם נהג לומר קדיש על קשישים עריריים שנפטרו ולערוך עבורם אזכרות.

רבים מדיירי משען התקשו לקבל את הבשורה, "עבדתי במחנה כפייה בפולין ולא היה לנו כלום אז. בראש השנה לא חלמנו לתקוע בשופר", סיפרה דיירת בבית האבות. "רק לקראת סוכות אחת הבנות השיגה חפץ שהזכיר שופר ועשינו כאילו אנחנו תוקעות בו. אני לא אישה דתייה, אבל לפני מספר שנים פתאום הרגשתי צורך לשמוע תקיעה בשופר. ביקשתי מציון, כי הוא תוקע בשופר לחולים ובגני ילדים, אבל אמרתי לו שזה חייב להיות בסוכות. הוא לא התעקש, לא שאל שאלות ולא ניסה לשכנע אותי, הוא תמיד הבין שאנחנו הגענו מהתופת עם מטען משלנו והוא כיבד את כולם, גם את מי שלא היה דתי ורק הגיע לבית הכנסת כדי להיזכר בבית הוריו". 

בהלוויה שהתקיימה בבית העלמין חולון ספד לו מנהל משען לשעבר, דודו קידר, "כשציון הגיע אלינו הוא מיד הבין שהוא לוקח על עצמו תפקיד גדול. היום כבר אין אנשים כמוהו, הוא עשה הכל עבור בית הכנסת והפך ללב של המקום. בשלב מסוים בקשתי הוא יהפוך לעובד המקום ויקבל שכר על פעילותו הרבה אך הוא סרב, מבחינתו  המטרה היתה לעזור ולא להרוויח".

גם במועצה הדתית התקשו לקבל את הבשורה, "ציון היה מהאנשים שבכל שעה שהגעת לבית הכנסת היה שם", סיפר מזכ"ל המועצה הדתית, הרב יצחק מערבי, "פעם מנקה, פעם משוחח עם מישהו, פעם מתקן משהו במו ידיו, כל דבר היה חשוב לו. הוא תמיד הקפיד לאסוף תרומות של ציציות, טליות וחלות לשבת לקשישים שלא היה להם. זאת היתה השליחות שלו והוא עורר בכולנו השראה".

בשבוע שעבר עבר אולאי ניתוח שגרתי, לאחר מכן הספיק להתעורר ולתאם מחליף שיטפל בענייני התפילה עד שישוב לאיתנו. אך ביום רביעי נפטר במפתיע. הוא הותיר אחריו שני ילדים, שישה נכדים ומאות קשישים. "אי אפשר לדמיין את תפילת חגי תשרי בלעדיו, אני יודע שברוחו הוא יהיה בבית הכנסת", סיכם הרב מערבי.