שקד. "אלוהים הוא לא דברן גדול וכשהוא מדבר - חייבים להקשיב"|  צילום: פרטי 

במשך שנים עסק שלמה שקד במוזיקה, כתיבה, נגינה והלחנה. לימים החליט לחזור אל ספסל הלימודים ולהתעמק בסיפור התנ"כי מכיוון חדש, ומצא שם לטעמו עולם שלם, שאנשים לא באמת מבינים. 

"אחרי שיחות עם רבנים, עיון במאמרים וקריאה מעמיקה בחומש בראשית, הבנתי שאנשים לא מכירים את הספר לעומקו", אומר שקד (53), תושב חולון שהשיק השבוע את ספרו 'ספר הדעת', "99 אחוז מהיהודים לא מבינים את משמעות הספר. חומש בראשית זה אמנם התורה שקיבלנו, אבל יש שם דברים תמוהים ולא מובנים".

למה דווקא ספר בראשית?

"כי אני מאמין שאם אנשים ידבקו במוסר שיש בו, כולנו נהיה טובים יותר. אנחנו חיים בתקופה שאתה לא יכול לפתוח את הטלוויזיה בלי לשמוע על אונס, רצח ושחיתות. אנשים פוחדים לשלוח את הילדים שלהם לגן כי הם לא יודעם אם הם יחזרו. יש לנו ספר כל כך חשוב ביד, רק צריך ללמוד אותו. זה ספר על בני אדם, יחסים והחלטות".

ויש שם גם דברים שלא באמת מתיישבים עם המדע.

"החלק היחיד שלא באמת מתיישב הוא השבוע הראשון של בריאת העולם. בתוך הסיפור יש תהליך אבולוציוני מלא. חלקיקים זה רוח אלוהים נושבת על פני המים. מימן זה 70 אחוז מהיקום, זה החלקיק היחיד שמתחבר למולקולה, אז אולי כן אפשר למצוא את המפץ הגדול בסיפור התנ"כי. הספר הזה מתחבר כל כך למציאות שלנו היום, יש מוטיבים של צמחונות בחיים של אברהם, שהיה צורך רק עופות ולא בקר כי כבר אז הוא הבין איך אכילת בשר גורמת להתחממות כדור הארץ. יש שיח שלם על היתרונות של מונוגמיה כפי שהיא מקובלת היום, הרי המבחן האמיתי בגן עדן לא היה פרי עץ הדעת, אלא מבחן לנאמנות של אדם לחווה".

מדובר בפרשנות שככל הנראה תישאר בשוליים.

"תראי, בבית הספר מלמדים את החומש הזה לא נכון, אני נותן פרשנות שכל אב צריך להעביר לבניו. אני לא אדם דתי אבל גם לא אנטי. 'בראשית' מיועד לכולם, לא רק ליהודים. כשיש לי שאלה אני קודם כל פונה למחשבה שלי. זה ספר שכל אדם חייב להבין - זה כמעט המקום היחיד שאלוהים מדבר בו. אלוהים הוא לא דברן גדול וכשהוא מחליט לפתוח את הפה אנחנו חייבים להקשיב".