ממצא נדיר נחשף השבוע על ידי ארכיון "מדור לדור" הממוקם באיזור התעשייה ברעננה, ולפיו כשנה וחצי לפני שנבחר לקנצלר גרמניה, היטלר נקנס באלף ריייכסמארק גרמני לאחר שהעליב עו"ד יהודי בזמן מתן עדות במשפט שהתנהל במינכן באותה תקופה. 

הידיעה כפי שפורסמה בעיתון "דואר היום". צילום: מדור לדור

הממצא הנדיר, אותו חשף ארכיון "מדור לדור" השבוע ופורסם באתר "ביזנעס.נט" במיוחד לרגל פורים (היטלר משוייך במסורת היהודית כזרע עמלק שאליו שייך המן במגילת אסתר), פרסם כתבה מעיתון "דואר היום" המתעדת משפט שהתנהל במינכן שבסופו קנס השופט את היטלר, אז יו"ר המפלגה הנציונל סוציאליסטית בלבד, בקנס כספי על העלבת הסניגור ממנו גבה עדות. 

הכתבה הנדירה פורסמה תחת הכותרת:  "היטלר נענש ב-1000 על העליבו עורך דין יהודי" בעיתון "דואר היום" בתאריך 14.6.1932 שיצא לאור בירושלים ועורכו היה איתמר בן אב"י (בנו של אליעזר בן יהודה). לפי המתואר בידיעה, היטלר נקרא לתת עדות נגד עיתונאי בשם וילהלם אבל, שכתב ש"תנועת הנאצים נתמכת על ידי חוגים איטלקיים פאשיסטים, לאחר שהיטלריסטים ויתרו על זכותם בטירול הדרומית".

היטלר טען שהאשמה היא שקר ושאם הוא לא היה יכול להכחיש את זה, היה מתאבד בירייה. כשהסניגור של הנאשם שאל אותו לגבי תמיכה כספית שהמפלגה שלו קיבלה מבעלי תעשיות נשק צרפתיים וצ'כוסלובקים, היטלר התרגז ואמר שהוא "לא יענה לדיבות מעליבות של עורכי דין יהודיים".

עיתון דואר היום. צילום: דור לדור

בגלל שהיטלר סירב לענות והעליב את עורך הדין, בית המשפט דן אותו לקנס של 1000 רייכסמארק ונשללה ממנו הזכות להמשיך בעדות שלו.

לדברי מנהלי הארכיון הרענני מדובר בממצא נדיר מאוד שעד כה לא היה ידוע לחוקרים. כעת, מוצע העותק הנדיר למכירה בבית המכירות מדור לדור, ביום שני, 1.4.19, בשעה 17:00, רחוב התעשיה 3, קומה 3. אזור תעשיה, רעננה, אתר הבית: MDLD.CO.IL.