מחר (שישי) תפתח באופן רשמי עונת הרחצה בישראל עם 117 חופים שיאפשרו גישה חופשית למעוניינים. במהלך החודש הקרוב ייפתחו עוד 37 חופים ובסל הכול 154 חופי רחצה יעמוד לרשות הרוחצים במהלך העונה.

חוף הים בראשון לציון. צילום: אבי מועלם

בכל שנה נפתחו במהלך חופשת הפסח כמחצית מהחופים לטובת הציבור ולטובת הילדים שיצאו לחופש. אלא שבשנה שעברה החליט שר הפנים אריה דרעי להקדים את פתיחת העונה, והשנה השינוי נקבע בחוק. מעתה עונת הרחצה תפתח בכל שנה בתאריך יציאת הילדים לחופשת החג.

חלק מחופי הרחצה נפתחו כבר ביום שלישי האחרון, יום הבחירות הכלליות, לאחר שמשרד הפנים פנה לראשי הרשויות בבקשה לאפשר לציבור ליהנות מחופי רחצה פתוחים ומשירותי הצלה עוד לפני פתיחת עונת הרחצה הרשמית.

במהלך העונה יהיו פתוחים לציבור הרחב 154 חופי רחצה שבהם פועלים שירותי הצלה, 103 לאורך הים התיכון, 31 חופים סביב הכנרת, 16 חופים לאורך ים המלח וארבעה חופים לאורך ים סוף.

בשל אי תשלום הכניסה לחופים ומתוך הבנה כי עלות האחזקה והפיתוח של חופי הרחצה הינם גבוהים ביותר ונטל זה נופל בעיקר על תושבי רשויות החוף, דרש השר במהלך דיוני התקציב להגדיל את תקציב האחזקה והפיתוח של חופי הרחצה בעשרות מיליוני שקלים.

בהתאם לכך תקצב המשרד את הרשויות בשבעה מיליון שקלים וחצי נוספים שמחולקים על פי מדדים קבועים מראש המתעדפים רשויות מוחלשות, פריפריאליות, לאורך קן החוף ולפי מספר החופים המוכרזים בכל רשות.

בנוסף בכל שנה מכניסתו של השר לתפקיד מקצה משרד הפנים כשבעה מיליון שקלים וחצי לרכישת ציוד הצלה ובטיחות, וכן תקציב של כ-14 מליון שקלים לטובת פיתוח חופי רחצה חדשים, שדרוג חופי רחצה קיימים וטיפול במפגעי בטיחות באמצעות קול קורא.

מנתוני משרד הפנים עולה שכ-90 אחוזים ממקרי הטביעה בחופים התרחשו בהעדר מציל, בחוף אסור לרחצה או לאחר סיום שעות שירותי ההצלה וכן בעקבות כניסה במצב שיכרות לים.

משרד הפנים שב וקורא לציבור לשמור על כללי זהירות ברחצה בים ומתריע כי ללא מציל אסור להיכנס לים. את רשימת החופים הכללית והמונגשים, מידע על כללי התנהגות בים ובחוף היום, הסיכונים ברחצה ועוד אפשר למצור באתר האינטרנט של משרד הפנים.

"הקדמת עונת הרחצה היא למען ביטחון הנופשים והתלמידים שיוצאים לחופשת הפסח ויוכלו לרחוץ בהנאה בחופים המוכרזים", הסביר השר דרעי. "גם בעונת הרחצה הנוכחית תוכלו להיכנס לחופים ללא תשלום. אני שב ומזכיר: לא שוחים בחוף ללא מציל. כך תשמרו על חייכם וביטחונכם".